Борељ: Уложили смо много више новца у Србију и Косово од Америке

Шеф дипломатије Европске уније Ђозеп Борељ изјавио је да дијалог Београда и Приштине мора да се отвори и да је на ЕУ да помогне у томе.
Sputnik

Борељ је за РТС рекао да ће проблем остати нерешен ако се ништа не уради, као и да ће пут Србије ка ЕУ бити доведен у опасност.

„Знам да су протеклих месеци напетости скочиле између две стране, када је реч о таксама и дипломатским активностима. Морамо да спустимо тензије, да се вратимо на ситуацију у којој је дијалог могућ. За нас у Европској унији то је инвестиција, не радимо то због себе већ због помирења и мира“, рекао је Борељ.

Упитан шта мисли о иницијативи САД и специјалног изасланика Ричарда Гренела да се у дијалогу фокус стави на економију и да ли ће САД преузети примат у преговорима, Борељ је објаснио да се ЕУ не такмичи с том земљом и да су за америчког председника Доналда Трампа важни и економија и политика.

„То није економски проблем, али чак и са економске тачке гледишта, Европска унија је уложила много новца и у Србију и у Косово, много више од Сједињених Држава. Наставићемо то да радимо и да помажемо. Не такмичимо се с њима“, рекао је Борељ.

Борељ брани став ЕУ

Према његовим речима, сви треба да допринесу процесу дијалога. Оценио је да је можда добра идејаимати специјалног изасланика за дијалог Београда и Приштине, „некога ко добро познаје регион, ко је искусан дипломата, ко има моје поверење и јак капацитет, јер то је проблем на коме треба радити свакодневно“.

Борељ је рекао да иако долази из Шпаније, која није признала независност Косова, он као представник ЕУ мора да брани европски став.

„Европска унија није признала Косово јер нема капацитет да то уради. Хајде да покушамо да радимо најбоље што можемо да олакшамо дијалог. На томе ћу радити. Људи треба да схвате да када радите на европском нивоу, не можете пратити позицију ваше земље“, рекао је Борељ.

Када се ради о преговарачком процесу са ЕУ, Борељ истиче да ће Европски савет на следећем састанку објавити нову методологију проширења, јер многи сматрају да је та методологија тешка и да сувише дуго траје.

„Она мора бити флексибилнија и продуктивнија како би се споразуми постизали брже и лакше“, закључио је Борељ.

Коментар