Пентагон: Заостајемо у односу на Русију у хиперсоничном оружју

Вршилац дужности команданта америчке ратне морнарице Томас Модли упоредио је заостајање Сједињених Америчких Држава у односу на Русију на пољу хиперсоничног оружја са временом када је Совјетски Савез лансирао први вештачки Земљин сателит 1957. године, наводи се у његовом саопштењу Морнарици, преноси „Брејкинг дефенс“.
Sputnik
„Гледајући на прошлост, схватамо да велики технолошки пробоји, попут стварања хиперсоничног оружја, могу дестабилизовати ситуацију у области глобалне безбедности и постати озбиљна претња нашој земљи“, истакао је Модли.

Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе треба да мобилизују све ресурсе како би у будућности максимално искористиле потенцијал ове врсте оружја.

„Када се ради о хиперсоничном оружју, морамо да издамо команду: ’Пуном паром напред‘“, рекао је он.

Крајем јануара, Сједињене Америчке Државе најавиле су почетак развоја средстава за пресретање хиперсоничног оружја. Раније је Вашингтон такође удвостручио средства за развијање овог оружја како би смањио заостајање за Русијом и Кином.

Руско хиперсонично оружје

У свом обраћању Савезној скупштини, председник Русије Владимир Путин је 2018. године говорио о најновијим врстама стратешког наоружања, укључујући хиперсоничне системе „Кинжал“, „Авангард“, „Буревесник“, борбеном ласеру „Пересвет“ и подводном беспилотном пловилу са нуклеарним системом „Посејдон“.

Неки од њих већ су пуштени у употребу. Од децембра 2019. године на борбену дужност ступили су ласерски системи „Пересвет“, шири се аеродромска мрежа за авионе-носаче хиперсоничних ракета „Кинжал“, почела је серијска производња ракетних система „Авангард“. У току је развој нове тешке интерконтиненталне балистичке ракете „Сармат“, чија би испитивања требало да почну 2020. године.

Коментар