Аљбин Курти — губитник са премијерским мандатом

Маратонски преговори за нови састав владе привремених институција у Приштини завршени су давањем мандата Аљбину Куртију. Мало је вероватно да ће се нови премијер ових институција Косова, односно његова влада са Демократским савезом Косова, на челу са Исом Мустафом, одржати дуже од годину дана.
Sputnik

Демо Бериша, председник Матице Албанаца у Србији, каже да је Курти већ изневерио своје бираче, али и погазио своје принципе.

„Сама чињеница да испред скупштине Косова има демонстраната који Куртија прозивају да је погазио све из својих предизборних обећања, већ говори да је изгубио углед. Обећао је да се неће наставити преговори, осим о признању Косова са Србијом, па је у разговору са Ричардом Гренелом, америчким изаслаником, то порекао. Такође је тврдио да неће разговарати са Српском листом, па се и то десило и, на крају, обећао је владу са 12 министарстава, а она има 15“, каже Бериша.

Куртију ни мандат не помаже

Друга ствар због које је Бериша уверен да Куртијева влада привремених приштинских институција неће дуго трајати је и чињеница да му се на путу нашла Вљоса Османи, жена која је амерички човек и у коју Америка полаже велике наде.

„Османијеву је обманула њена странка, јер је првобитно требала да буде потпредседница владе, па министарка спољних послова, а добила је функцију председника народне скупштине. Она унутар ДСК-а има својих пет људи који у сваком моменту могу да буду на њен знак активирани, што би значило да би Курти лако могао да изгуби подршку од 61 посланика у парламенту“, објашњава наш саговорник.

Америка неће Куртија

Трећи проблем Аљбина Куртија је и тај што против себе има опасну опозицију, односно политичке, и у сваком другом смислу ветеране терористичке ОВК, који тврде да су „створили Косово“, што, другим речима, значи да га неће дати лако на управљање другоме.

„То се види и по томе што је Кадри Весељи баш данас изнео доказе да је Аљбин Курти повезан са терористичком организацијом ’Око народа‘, којој је недавно донета негативна судска пресуда и која је оптужена за тероризам“, наводи Бериша.

По његовом мишљењу — цела машинерија је тренутно у Приштини, али и у Америци, упрегнута да се Хашим Тачи сачува на месту председника лажне државе Косово, како би преговори са Београдом могли да се приведу крају како је планирано.

Он дилему око тога како Српска листа не подржава владу привремених институција Куртија, а при том ће њени чланови седети у њој — објашњава једноставно.

Срби имају гаранцију

Српска листа не мора да гласа за ову владу, јер јој устав Косова гарантује да има два министарства, треће потпредседничко место у кабинету премијера и пет државних секретара. Дакле, свака влада која има 15 или више ресора, према уставу Косова, мора да испуни ову квоту према Србима. Чак и да не желе људе из Српске листе, не могу да доведу ни једног другог Србина, ако за то не добију одобрење од Српске листе“, додаје он.

Бериша чак верује да може доћи и до тога да Курти постане премијер привремених приштинских институција, али да се врло брзо може наћи и у ситуацији да се гласа о његовој смени, а да ПДК, партија Хашима Тачија коју сада предводи Кадри Весељи, преузме вођство, то јест премијерско место.

„Они са мањинама, које чине укупно 20 мандата са Србима и осталим странкама, већ сада имају скоро 70 мандата. Тачи је спреман да Вљоси Османи дâ место министра спољних послова, по жељи Гренела“, тврди Бериша.

Он каже да је место председника државе у косовском систему (привремених институција) и те како битно, јер руководи са чак 33 функције, почев од војске, па до судства. Осим тога, сва јача министарства су, према договору са ДСК-ом, припали овој странци, тако да је јасно да је Курти већ у дебелом минусу.

Коментар