Амбасадорка оком, власт у Црној Гори скоком — зашто је полиција променила одлуку о литијама

Изненадни преокрет у ставу Управе полиције Црне Горе, која је јутрос саопштила да ће ипак наставити да обезбјеђује литије у складу са законом, неки тумаче као резултат политичког притиска међународног фактора у Црној Гори, по систему — „где амбасадори оком, ту власт скоком“.
Sputnik

Након што је амбасадорка Велике Британије у Подгорици Алисон Кемп, коментаришући вијест како је „чула“ да полиција више неће обезбјеђивати литије, путем Јавног сервиса послала јасну поруку да је „држава дужна да осигура безбједност својих грађана и да заштити њихова основна права“, власт је очигледно одустала од плана да повуче полицију са црногорских улица, и то у моменту када на њима протестују на стотине хиљада грађана.

Полиција моментално одговара на миг амбасадорке

С обзиром на то да су многи аналитичари најаву полиције да више неће обезбјеђивати литије СПЦ протумачили као поруку да председник Мило Ђукановић жели да изазове сукобе у Црној Гори, овакав једнократни „излет“ Управе полиције се може посматрати и као пробни балон којим је режим у Подгорици покушао да опипа пулс међународних центара моћи у случају да крене у радикализацију прилика.

Негативан одговор је овог пута стигао експресно, и то од једног од кључних НАТО „партнера“ — Лондона. Због тога и не чуди да је од јутрос један од главних коментара на друштвеним мрежама — „Алисон Кемп оком, Управа полиције скоком“, као алузија на моментално ретерирање режима након синоћног саопштења амбасадорке Уједињеног Краљевства.

„Не знају гдје ударају“

Околност да је Управа полиције за мање од 24 сата направила запањујући обрт и одлучила да ипак настави са обезбјеђивањем литија аналитичар Бошко Вукићевић тумачи као показатељ укупне агоније и безнађа у ком се налази црногорски режим.

„Након јучерашњег шокантног и прилично љутитог саопштења, у ком је изнијела своје чврсте разлоге за одустајање од обезбјеђивање литија, Управа полиције је данас све те сопствене аргументације одлучно побила, демантовала саму себе, и досјетила се да је ипак њен примарни задатак ’сигурност државе, безбједност грађана и остваривање демократских права сваког појединца‘. Сувишно је напомињати да би у било којој европској земљи овако експресно демантовање самог себе, то јест — побијање тако важне претходне одлуке, са собом носило и питање одговорности директора Управе полиције“, каже Вукићевић за Спутњик.

Овај аналитичар додаје да овакви, како каже, шокантни преокрети и трилери у институцијама режима тренутно заслужују само један коментар, а то је да „они више не знају гдје ударају“.

„Паника проузрокована устајањем слободне и већинске Црне Горе је изгледа толика да власти немају више било какав јасан план или стратегију, већ се све кључне одлуке доносе у стању константне импровизације, означавајући тако посљедњи период сопствене владавине као крајње хаотичан“, оцјењује Вукићевић.

Пукотине у власти и полицији

Наш саговорник такође нема дилему да је преокрет у јутрошњем саопштењу УП прије свега резултат „повиновања међународном притиску“, након иступа амбасадорке Велике Британије, која је подвукла да је држава дужна да заштити своје грађане.

„Такав директан и недвосмислен став уједно представља и поруку за црногорску власт да не смије да заигра на карту нереда, и да одустане од насилног решавања кризе, то јест — од солуције коју је власт евидентно преферирала“, сматра Вукићевић, додајући да преокрет у саопштењу УП у овом случају може значити и стварање дубоких пукотина у оквиру режима.

„Те пукотине могу бити на релацији Ђукановић-Марковић, као и између самих старјешина црногорске полиције. Још јуче је било јасно да је велики дио полицијског састава био огорчен одлуком да се више не обезбјеђују литије“, каже наш саговорник, који то види као „школски примјер“ шта се дешава кад власт почне да губи подршку.

Коментар