Кина смањује царине на увоз робе из Америке

Министарство финансија Кине саопштило је да ће Пекинг преполовити царине на робу вредну 75 милијарди долара увезену из Сједињених Америчких Држава.
Sputnik

Министарство је саопштило да смањење треба да ступи на снагу 14. фебруара и изразило наду за даљу сарадњу са Сједињеним Америчким Државама како би се коначно укинуле све дажбине у билатералној трговини.

„Почевши од 14. фебруара, царинe на (америчку) робу, које су 1. септембра 2019. повећане за 10 одсто, биће смањене на 5 одсто, док ће царине на (америчку) робу које су порасле за пет одсто бити спуштене на 2,5 одсто“, наводи се у саопштењу Министарства.

Министарство је такође изразило наду да ће Пекинг и Вашингтон успети да испуне своје обавезе у оквиру недавно постигнутог трговинског споразума, ојачају поверење на тржишту, развију билатералне трговинске и економске односе, као и да допринесу глобалном расту економије.

Кина и САД су 15. јануара ушле у прву фазу трговинског споразума, који се сматра великим очекиваним првим кораком у окончању трговинског рата између две економске суперсиле, који је довео до тога да обе стране претрпе економске губитке од неколико милијарди долара и изазвало забринутост због успореног глобалног раста.

Договором је предвиђено да Кина у наредне две године купи америчку робу у вредности од око 200 милијарди долара у четири индустрије.

Споразумом је предвиђено да Кина купује енергију у вредности од 50 милијарди долара, затим пољопривредне производе у вредности од 40 милијарди и услуге у износу од 35 до 40 милијарди долара.

Трговински рат је избио у јуну 2018. године, када су САД увеле први круг царина на кинески увоз, што је навело Пекинг на контрареакцију. Царине су уведене на кинеску робу вредну на десетине милијарди долара, укључујући одећу, играчке, телефоне и лаптопове. Такође међу компанијама које су се нашле под притиском био је и кинески технолошки гигант „Хуавеј“. Средином 2019. године, Пекинг и Вашингтон започели су разговоре како би покушали да окончају трговински спор.

Коментар