Један од најпознатијих светских плаћеника Мајкл „Луди Мајк“ Хор (17. март 1919. — 2. фебруар 2020) преминуо је у 101. години.
Хор је постао светски познат шездесетих година прошлог века, када је предводио групу плаћеника који су се борили у данашњој Демократској Републици Конго.
Био је учесник у неколико грађанских ратова и државних удара у Африци током седамдесетих, али је његова каријера окончана 1981. кад је ухапшен као лидер неуспешног државног удара на Сејшелима.
Његов син Крис Хор саопштио је 3. фебруара да је „Луди Мајк“ преминуо у старачком дому у Дурбану, у Јужноафричкој Републици.
„Животна филозофија Мајка Хора била је да добијате више од живота ако живите опасно, тако да је невероватно да је поживео више од 100 година“, рекао је његов син.
Хор је током Другог светског рата служио у британској армији, а после тога радио је као рачуновођа у неколико фирми у Јужноафричкој Републици, али то му је брзо досадило.
Године 1961. упознао је Миса Тшомбеа који је три године касније постао премијер Конга. Тшомбе је претходно унајмио Хора да са групом плаћеника угуши комунистичку побуну у тој земљи.
Конго је 1960. стекао независност од Белгије, али је први лидер Патрис Лумумба био убијен и земљи је претио распад од грађанског и етничког рата.
Хорови плаћеници, названи „Дивље гуске“, постали су глобално познати и озлоглашени након акције у Конгу, тако да је 1978. године снимљен филм „Дивље гуске“, који је заснован на њиховим „подвизима“, а у коме су глумили Ричард Бартон и Роџер Мур.
У то време, као познатог антикомунисту, један источнонемачки новинар назвао га је „лудим крволочним Хором“ што му се свидело, па је охрабривао новинаре да га називају „Луди Мајк“.
Међутим, његова каријера је доживела је неславан крај три године касније, када је уз подршку јужноафричког режима у време Апартхејда покушао да свргне социјалистичког председника Сејшела Алберта Ренеа.
Хор је регрутовао 46 плаћеника који су као рагби тим требали да уђу на Сејшеле а у пртљагу су скривали арсенал оружја.
Међутим, после свађе једног од плаћеника коме је царински службеник на аеродрому Махе открио пушку „Калашњиков“, њихов план је проваљен.
Плаћеници су отели авион „Ер Индије“ и одлетели назад у Јужноафричку Републику.
Хор је глобално исмеван због неуспеха, а целокупну шараду на аеродрому британска штампа назвала је „викенд државним ударом“.
„Луди Мајк“ је осуђен на 20 година затвора због отмице авиона „Ер Индије“ али је одслужио само 33 месеца у Јужноафричкој Републици.
После тога дигао је руке од плаћеничког живота. Објавио је неколико књига мемоара и добро зарадио.
Уз Боба Денарда, бившег пуковника француске Легије странаца, „Луди Мајк“ је био најпознатији плаћеник, у време кад су они више него добро зарађивали учешћем у разним ратовима у Африци.