Лидер Самоопредељења Аљбин Курти, који је владу привремених косовских институција формирао са Демократским савезом Косова Исе Мустафе, поручио је да је спреман да укине таксе на робу из централне Србије, али уз успостављање реципроцитета са Србијом. Небојша Човић, бивши председник Координационог центра за КиМ, каже да приштинска страна под реципроцитетом подразумева „елиминисање сваке препреке, од слободе кретања, признавања диплома и регистарских таблица“, како је то дефинисао потпредседник владе привремених институција Приштине Абдулах Хоти.
„Курти није наиван. Он покушава да потпуно максимализује захтеве Приштине, правећи себи простор да, и ако нешто касније буде померао, каже да је Србију прибио уза зид“, наводи Човић.
Говорећи о психолошком портрету Куртија, Човић истиче да је реч о веома образовном човеку, на ком су дуго радили међународни фактори. Нови премијер привремених институција Косова био је раније и сарадник Адема Демаћија, једног од духовних вођа косовских Албанаца.
„Прича да Курти није упрљао руке крвљу је тачна, али он је био и у Народној партији Косова, екстремно марксистичке оријентације, из које је израсла некадашња ОВК“, подсећа Човић, и додаје да је Куртијева идеологија „велика Албанија“.
Човић додаје да није безначајни ни то што је премијер привремених косовских институција повезан са Норвешком, где има фирму, а оријентисан је према Немачкој, мада, како каже наш саговорник, не треба искључити ни амерички утицај.
Стратег Куртијеве кампање радио за Обаму
Занимљив је и човек који је био стратег Куртијеве предизборне кампање — Американац Арун Чaудри (Arun Chaudhary), који је рођен у Њујорку 1975. године, а за ког Човић каже да „уноси уметност у свет политичке кампање“.
„Отац Чаудрија је Индијац, а мајка Американка јеврејског порекла. Важи за веома способног човека. То је амерички политички оперативац и филмски продуцент. Он је био Куртијев стратег за целу кампању. Чаудри је мајстор да уведе уметност у комуникацију са грађанима и да грађанству приближи политичке ставове појединих странака и лидера који те ставове промовишу, што је на Куртијевом примеру очигледно успео“, констатује Човић у емисији „Спутњик интервју — од четвртка до четвртка“.
Наш саговорник наводи и податак да је Чаудри био директор „новог медијског пута“ у кампањи Барака Обаме, те да тренутно води кампању демократе Бернија Сандерса, као и да је био службени сниматељ Беле куће од 2009. дo 2011. године.
Ко је Хаки Абази
Човић међу новим људима у влади привремених косовских институција Аљбина Куртија издваја и њеног потпредседника Хакија Абазија, чији је отац Хасан својевремено био ухапшен на прелазу Кончуљ.
„Хасан Абази је прикупљао податке и достављао где су наше формације. Када је ухапшен, кренула је велика акција, појавио се Хаки Абази, који је руководилац програма Рокфелерове фондације Западног Балкана. Фондација подржава многе пројекте за медије и дала је доста пара за ’Црту‘, ’Истиномер‘, БИРН. И сада је Хаки, који је био и у Београду у време наших избора и уверавао да Саша Јанковић може да победи на тим изборима, потпредседник у косовској ’влади‘“, каже саговорник Спутњика.
Место у влади привремених косовских институција и за „патриоте“
У осврту на остале министре нове владе привремених институција у Приштини, Човић каже да је Курти уврстио и такозване патриоте, па је тако на место министра одбране поставио Антона Ћунија, човека који је на Кошарама убијао српске војнике. Такође, градоначелник Подујева Агим Велију из ДСК-а је преузео ресор министарства унутрашњих послова. Подсећајући да је код Подујева у нападу на аутобус „Ниш експреса“ 2001. године погинуло 12 људи, Човић закључује да, с обзиром на све ове податке, композиција нове владе привремених институција у Приштини „уопште није наивна“.