Мараш и Ајковић су се, како су рекли, одлучили да крену на ходочашће како би поручили властима у Црној Гори да су спремни да се на сваки начин боре за Цркву.
„То је једино што је у овом тренутку остало нама у Црној Гори. Узели су нам химну, заставу, променили језик и писмо, избацили све наше великане из уџбеника за децу. Остале су нам само светиње и нећемо дозволити да нам их одузму“, истакао је Мараш.
Како су рекли, подршка коју су добили је велика и нису је очекивали, а дошла је са свих страна - из дијаспоре, Србије, Републике Српске, Хрватске.
„До сада нам се јавило много људи који нам нуде смештај, храну и пре свега другарство. Што се тиче пута, спремни смо на све“, казао је Ајковић.
На путу кроз Србију не очекују проблеме, али нису сигурни како ће их дочекати у Црној Гори.
„Све очекујемо. Све је могуће. Али, надамо се да ће се и њима приказати Бог и да ће и они схватити да нема потребе да се делимо, да смо сви једно. И они су наша браћа, иако они тога нису свесни - ми јесмо. Трудићемо се да им покажемо да их не мрзимо него да желимо да буду с нама, да се заједно молимо Богу, да заједно верујемо у Бога и да стварамо неку бољу Црну Гору“, рекао је Мараш.
Александар Бабић, који је прошле године са истог места пошао на ходочашће на Свету Гору, придружио се како би им пружио подршку и помогао на путу.
„Путовао сам 23 дана и доста сам искуства стекао на том путу. Самим тим, знао сам да им треба подршка. Свакоме треба, а поготово када се иде на литију, у ходочашће, и када се зна какви ће се проблеми успут јавити. Ту сам да их охрабрим и да заједно издржимо с вером у Христа“, рекао је Бабић.
Ајковић је раније имао тумор поткололенице који је оперисао и упркос томе креће на овако дуг пут, док су Бабић и Антић породични људи, али поред свих обавеза одлучили су да подрже ходочашће и крену ка Подгорици.
„Сви ми видимо кад је негде неправда, а када треба да будемо сложни, сви имамо преча посла. Увек нешто искрсне, а заправо, ничег пречег од тога нема. Добио сам позив из срца, послушао сам га и идем са братијом“, одлучан је Антић.
Упркос јаком ветру и киши, четворица храбрих кренули су на пут, док су их окупљени испратили уз поклич „Не дамо светиње“.
Они ће из Београда кренути ка манастиру Тресија, где ће преноћити, а сутра ће поћи ка Аранђеловцу. Одатле ће се упутити ка манастирима Благовештење и Вујан, након чега ће кренути ка Златибору. Проћи ће и кроз манастире Милешева и Куманица, да би након преласка границе дошли до Мојковца, одакле ће поћи ка манастиру Морача. Из тог манастира кренуће ка Саборном храму Христовог васкрсења у Подгорици.
Око 30 људи окупило се данас испред Храма Светог Саве да испрати ходочаснике.