У свету има 40 милиoна робова

Рoпство није злочин у готово половини држава, показало је данас објављено истраживање о светским законодавствима, позвавши земље да регулишу такозване правне празнине које омогућавају криминалцима да избегну казну.
Sputnik

Многе државе немају законе који директно криминализују и кажњавају власништво или контролу над другом особом, показала је база података платформе „Антислејвери ин Доместик Леџислејшн“, лансирана у седишту Уједињених нација у Њујорку.

„Ропство је свуда далеко од илегалног, а надамо се да ће наше истраживање надићи тај популарни мит“, рекла је Катарина Шварц, истраживач из Рајтс лаба, Универзитета у енглеском граду Нотингему, који је предводио рад на бази података.

„Многе ће изненадити да не постоје кривични закони у свим државама којима би се оптуживали, осуђивали и кажњавали појединци јер су подвргавали људе најекстремнијим облицима израбљивања“, додала је Шварцова, пренео је „Индекс“.

Тренутно у свету постоји 40 милиона модерних робова, показују процене Међународне организације рада и фондације „Волк фри“. То укључује и оне који су приморани на рад или брак.

Укидање модерног ропства до 2030. године било је једно од глобалних циљева који су чланице УН једногласно прихватиле 2015. године.

Коментар