Јелена Чепурних, која је у Београду боравила поводом пете годишњице Спутњика Србија, свечано обележене у присуству високих гостију, истиче да мерило за вредновање једног медија није само број посетилаца, пратилаца и лајкова, него и сума новца која се издваја за борбу против њега.
За шта САД издвајају милионе долара
„Ми, дакле, радимо нешто толико важно да су они спремни да дају толико новац“, коментарише Јелена Чепурних предлог буџета САД који предвиђа издвајање 700 милиона долара за „супротстављање“ Русији, од тога 24 милиона долара за борбу „против руске пропаганде и дезинформација“.
Гостујући у емисији „Спутњик интервју“, Јелена Чепурних је подсетила да је хаб у Србији отворен међу првима у оквиру медија холдинга Русија севодња. Специфичност Спутњика Србија је што је одмах остварио пун капацитет и, како напомиње, нашао своје место на медијској сцени Србије, при томе равноправно са другим средствима јавног информисања.
„Увек нас задиви број гостовања вашег главног уредника, учешће у неким важним догађајима, број гостију који код вас долазе“, констатује Јелена Чепурних. „То такође наводи на размишљања. Ако погледамо рецимо Естонију где је естонском естаблишменту било забрањено да се појављује на Спутњику и у прес-центру, код вас тога нема. Ви сте потпуно равноправни и ми то веома ценимо“, констатује Јелена Чепурних и додаје да је ту своју улогу одиграла традиција добрих односа и пријатељства две земље.
Као важан моменат у раду српских, па и осталих хабова Спутњика Јелена Чепурних издваја инсистирање да они презентују тачку гледишта људи из те земље.
„Људи разумеју да то није поглед из Москве, него поглед оног ко живи ту поред тебе, јер увек комшији, суграђанину верујеш више него неком човеку са стране. Медији које смо направили у целом свету желе да људи у њој добију потпуну информацију како би могли да кажу шта желе да промене или поправе у земљи. Та средства јавног информисања нису усмерена против земље у којој се налазе, она нису њена опозиција, него су ту поред, и желе да учине све што је могуће да сви који живе у тој земљи живе боље“, објашњава заменица главног уредника Русија севодња.
Руси су за Стразбур „с друге планете“
Јелена Чепурних се осврнула и на проблеме које хабови Спутњика имају у неким западним земљама.
Естонија је, рецимо, донела одлуку да запослене у естонској редакцији Спутњика гуши економским путем, мерама на нивоу инстинкта преживљавања. Конкретно, ако наставе да примају плату од МИА Русија севодња биће им затворени рачуни, неће моћи да добију кредит, а закуподавци и претплатници морају да раскину уговоре са руским медија холдингом. Зато је донета одлука да се раскину уговори са запосленима, јер ако раде за Русију севодњу могу да остану не само без пара, него и да оду у затворе до пет година, додаје Јелена Чепурних.
Она подсећа и на проблем који је имао уредник украјинске редакције Спутњика Кирил Вишински, који је више од годину дана провео у затвору.
„Ишао је у Стразбур (поводом жалбе коју је уложио), а кад се вратио рекао је да га је највише погодила равнодушност. Смисао оног што је чуо је у следећем: ’Ми смо новинари и што се тиче Европе ми ћемо бранити права новинара, а ви сте ипак мало с друге планете и још нисмо одлучили треба ли новинаре с друге планете бранити на исти начин‘“, каже Јелена Черпуних уз поруку да ће борба за правду за Вишинског бити настављена.