„Може се догодити да нуклеарно оружје једног дана не буде најефикасније, и да постане бесмислено. Поједини стручњаци у иностранству раде на томе како би учинили да нуклеарна оружја постану бесмислена за оне који их поседују. На пример, систем противракетне одбране (појединих земаља) управо је и усмерен на то да онеспособи и обесмисли наш нуклеарни потенцијал. Али након што се код нас појавило хиперсонично оружје, њихови покушаји да то постигну су постали бесмислени, као и њихови вишемилионски трошкови“, рекао је Путин током састанка са члановима радне групе за припрему предлога о уношењу допуна у Устав.
Путин је том приликом истакао да није сигуран да ли је потребно истицати у Уставу нуклеарни статус земље, јер је много важније бити корак испред других земаља у сфери одбране.
„Што се тиче нуклеарног статуса, нисам сигуран треба ли то наглашавати у Уставу. Није ствар у томе што смо данас нуклеарна сила, већ у томе да увек треба да будемо на корак испред по свим најновијим системима наоружања“, указао је руски лидер.
Раније су америчке компаније „Локид Мартин“, „Боинг“ и „Рајтион“ потписале уговоре о изради прототипа пресретача хиперсоничног оружја са Агенцијом за противракетну одбрану.
Корпорација „Локид Мартин“ потписала је уговор о развоју прототипа хиперсоничног одбрамбеног пресретача „Валкира“, а Пентагон очекује да ће то оружје ефикасно одвратити Русију и Кину. Пројекат мора бити реализован до 2. маја 2020. године.