Кинески министар: Вашингтон на Блиском истоку штити своје интересе

Америчке акције на Блиском истоку усмерене су само на заштиту сопствених интереса, а не на осигурање стабилности и безбедности, изјавио је кинески министар спољних послова Ван Ји.
Sputnik

„Колико ратова су Сједињене Америчке Државе покренуле на Блиском истоку претходних деценија? Колико штете је то донело? Колико је невоља нанело народима земаља Блиског истока? И све то да би се осигурала безбедност на Блиском истоку? Амерички приступ не само да не помаже у одржавању стабилности и развоја, већ обрнуто, гура регион у бескрајна превирања и сиромаштво“, истакао је Ван Ји у интервјуу за агенцију Ројтерс, који је објављен на сајту Министарства спољних послова Кине.

Министар је нагласио да Сједињене Америчке Државе „заправо само штите сопствене интересе, а не доносе корист земљама Блиског истока“.

При томе Кина чини све напоре како би допринела безбедности и стабилности на Блиском истоку у складу са резолуцијама УН и жељама земаља овог региона, додао је он.

„Обуздавање Русије“ коштаће Трампа 700 милиона долара

Као пример министар је навео чињеницу да је Пекинг послао 1.800 мировњака у земље Блиског истока и више од десет година осигурава безбедност пловидбе у Аденском заливу. Осим тога, Кина је организовала форум о безбедности на Блиском истоку на ком је предложила да се менталитет Хладног рата остави у прошлости и формира заједнички, свеобухватан, одржив систем безбедности заснован на сарадњи.

Претња Вашингтону

Вашингтон стално назива Пекинг претњом, али ако се погледају чињенице, очигледно је да су Сједињене Америчке Државе претња Кини, сматра министар.

Кина је у потпуности спремна да следи „пет принципа мирног суживота“ са Сједињеним Америчким Државама, успостави и развија дугорочне стабилне односе пријатељства и сарадње, рекао је он.

„Али Сједињене Америчке Државе непрестано врше притисак на Кину, критикују је у свакој прилици и покушавају да је дискредитују. На први поглед јасно је ко коме представља претњу“, оценио је Ванг Ји.

Према његовим речима, кинеска скупштина никада није усвајала законе који се односе на унутрашњу политику или послове САД, док је Вашингтон размотрио и одобрио читав низ различитих закона који представљају грубо мешање у унутрашње послове Кине, објаснио је он.

Такође је напоменуо да кинески ратни бродови и авиони никада нису демонстрирали силу у близини воденог и ваздушног простора Сједињених Америчких Држава, док Вашингтон стално шаље војне бродове и авијацију да „звецкају оружјем“ на прагу Кине.

Коментар