Аудун Халворсен сматра да у писму шефу руске дипломатије „нема ништа ново“.
„Одговарамо на захтеве руских лица која имају интересе на Свалбарду — и руских држављана и руских компанија. Ипак, Норвешка неће одржати консултације са другим државама о вршењу свог суверенитета над неким делом норвешке територије“, рекао је секретар.
Халворсен је нагласио да сматра руско-норвешке односе конструктивним и транспарентним. У исто време је заменица шефа дипломатије изразила мишљење да Москва треба да се бави успостављањем односа са Западом након кризе у Украјини.
Ситуација са Шпицбергеном
Почетком фебруара Лавров је послао писмо својој норвешкој колегиници Ине Ериксен Серејде у вези са 100. годишњицом споразума о Свалбарду.
У документу је руски дипломата подсетио да споразум даје државама једнак приступ архипелагу за пољопривредну делатност. Лавров је изразио забринутост увођењем ограничења за коришћење руских хеликоптера, као и због поступка депортације руских грађана са острва.
МИП сматра недопустивим и формирање такозване рибарске зоне у Норвешкој.
Руске дипломате су предложиле норвешким колегама да се одрже билатералне консултације.
Прошле недеље је амбасада у Ослу оптужила власти земље за кршење споразума о Свалбарду. У руској дипломатској мисији су саопштили да не доводе у питање суверенитет Норвешке над архипелагом, али су нагласили да Свалбард није „исконска норвешка територија“.
Дипломате су такође подсетиле и да се услови трактата односе и на приобални део архипелага.
Свалбард, или Шпицбершка острва (по највећем острву), велики архипелаг у Северном леденом океану, део је Норвешке, али привредну делатност има право да врши и Русија.