„Колико год то било изненађујуће, али истовремено и жалосно, чини ми се да су апели (да се заустави русофобно расположењена конференцији) били услишени, али на потпуно погрешан начин. Сада је расположење те конференције очигледно усмерено против Кине“, објаснила је Захарова.
Она је указала на антикинеску реторику светских лидера и других представника спољнополитичких структура, као и међународних организација на Минхенској конференцији.
„Они су оквалификовали ту земљу као претњу целом човечанству. Рекли су да је политика коју води Кина — изазов 21. века“, истакла је она и подсетила да се Кина данас бори са новом епидемијом коронавируса.
„Зар ти људи не заслужују да лидери, шефови држава током говора на Минхенској конференцији пруже подршку у тешком тренутку у коме се налази та огромна земља, и, не плашим се да кажем, велики народ? Ни речи о томе. Руска делегација је говорила о томе. Нажалост, сви други су у великој мери били заокупљени проучавањем такозваног феномена Украјине“, објаснила је Захарова.
Дискусија на Минхенској конференцији — разочаравајућа
Она је нагласила да на Минхенској конференцији није постојала јединствена агенда која би обухватала постојеће претње и изазове за Европу.
„Свако је говорио о ономе што погађа, не његову земљу, него њега лично. Потпуно одсуство јединственог гласа или погледа на светске проблеме“, приметила је Захарова и додала да су имали утисак да су присуствовали предизборним кампањама.
„Свако је желео да слуша и чује само себе“, оценила је она.
Она је додала да је ниво на којем су вођене дискусије у оквиру Форума — разочаравајуће.
„Ниво на коме се води дискусија више не може да поднесе никакву критику, јер се сви баве само својим интересима. Пре су постојала правила игре, постојало је међународно право, Повеља УН, споразуми. Данас многе велике силе или њихови лидери једнострано одбијају да признају међународно право, што руши цео систем међународних споразума“, указала је Захарова.
Минхенска конференција о безбедности одржана је од 14. до 16. фебруара.