Лавров: Нови самит „Нормандијске четворке“ тек кад се реализују одлуке претходног

Нови самит „Нормандијске четворке“ може да се одржи тек након што буду реализоване одлуке децембарског састанка, за сада није било великог напретка, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.  
Sputnik

Украјински и западни партнери покушавају да пренесу питања нивоа контакт-групе на „нормандијски формат“, изјавио је министар Лавров. „(Европске колеге) полазе од логике да је Русија страна у сукобу“, подсетио је министар и напоменуо да је такав став „штетан“.

„Разлози (за одржавање новог ‘нормандијског самита’) могу се појавити само у једном случају – уколико се испуне одлуке претходног самита одржаног у децембру. За сада нисмо приметили напредак ни у једном правцу“, одговорио је Лавров на питање новинара након Минхенске конференције о безбедности.

Конкретно, нема напретка по питању повлачења снага и средстава, сарадње на уклањању мина, ни укључивања Штајнмајерове формуле у украјинско законодавство, напоменуо је Лавров.  

„Чекамо да се све ове одредбе испуне. Пре сазивања самита неопходно је извршити не само оно о чему смо се претходно договорили, већ и схватити са каквим скупом одлука идемо на нови самит“, додао је министар.

Први за три године самит „Нормандијске четворке“, на којем су учествовали немачка канцеларка Ангела Меркел и председници Француске, Русије и Украјине, Емануел Макрон, Владимир Путин и Владимир Зеленски, одржан је 9. децембра у Паризу. Након састанка, стране су усвојиле заједничку изјаву и одлучиле да следећи састанак одрже за четири месеца у Берлину, ради наставка регулисања ситуације у Донбасу.

У изјави се истиче да Мински споразуми и даље остају основа за рад у „нормандијском формату“, а повлачење снага предвиђено је до краја марта 2020. године на три нове локације у Донбасу. Лидери су такође позвали на примирје у Донбасу до краја године. Осим тога, они су позвали контакт-групу да обезбеди размену заробљеника у Донбасу према формули „сви за све“ до краја године и да се Црвеном крсту обезбеди „пуни и безусловни приступ свим притвореницима“.

Коментар