Панична стратегија Запада да се одговори нарастајућим снагама у Европи креће од Салвинија

Укидање имунитета најпопуларнијем италијанском политичару Матеу Салвинију како би се утро пут за потенцијално суђење због оптужби да је прошле године задржао мигранте на мору, део је шире стратегије на Западу да се политички противници судским путем зауставе, каже др Слободан Јанковић са Института за међународну политику и привреду.
Sputnik

„Имали смо случај са Трампом у пар наврата, а сада имамо овај случај са Салвинијем. Дакле, то је део стратегије која је присутна и у Сједињеним Америчким Државама и у Италији, али и у другим европским државама у којима се путем суда покушава да се преиначи један политички процес, једна политичка промена која је присутна у многим земљама“, оцењује Јанковић одлуку италијанских сенатора, међу којима су и некадашњи Салвинијеви коалициони партнери из Покрета Пет звездица, да лидеру Лиге Север укину правну заштиту.

Одлука Сената ће, подсетимо, омогућити судијама на Сицилији да подигну оптужницу против Салвинија јер је прошлог јула, док је био на функцији министра унутрашњих послова, одбио да дозволи групи миграната да пристане у Италији, док је чекао да се друге европске државе сложе да их приме.

Случај Салвини — одмазда Запада над ривалима

Уколико дође до судског процеса, који опет може да траје годинама, Салвини би се могао суочити са затворском казном до 15 година.

На питање да ли је овде реч о политичкој одмазди јер је Салвинијева Лига Север и даље најпопуларнија странка у Италији, са подршком од око 30 одсто бирача, Јанковић каже да је несумњиво тако.

„Ипак, све ово Салвинију донекле иде наруку јер га ставља у положај жртве, а када сте у том положају онда је природно да стичете популарност и саосећајност код људи. Просто, људи виде тај прогон и управо због тога се покушава да се пласирају неке друге вести које би, на неки начин, ову ситуацију „покриле“ и које би некако скренуле пажњу јавности са овог случаја. Мада, то је после свега заиста немогуће“, сматра Јанковић.

Коментаришући политичку будућност Матеа Салвинија у светлу укидања посланичког имунитета и потенцијалног судског процеса, Јанковић каже да ће чак и у случају да буде осуђен, мада је то под великим знаком питања, Салвини сасвим сигурно остати лице и симбол Лиге Север.

Италијански континуитет „неприродног брака“

„Осим тога, имамо један процес где једна друга странка деснице ’Италијанска браћа‘ под вођством Ђорђе Мелони такође расте и према свим истраживањима већ има преко 10 одсто подршке грађана. Тако да шта год да се деси десница јача, присутно је и приметно у свим истраживањима незадовољство код великог броја Италијана актуелном ситуацијом и уопште актуелном италијанском владом. Треба подсетити да је тренутно опет на власти коалиција која није добила подршку на изборима. Наиме, на самим изборима Покрет Пет звездица профилисао се као странка која је против Демократске партије, а сада су управо са њима у коалицији“, примећује наш саговорник.

Према његовим речима, у Италији је присутан континуитет „неприродног брака“ на на политичкој сцени.

„Са изузетком овог кратког експеримента од 14 месеци, када су заједно били Лига и Покрет Пет звездица, у Италији су стално на власти владе које предводе људи или странке које нису добили подршку на изборима. Они, наравно, имају посланике, али њихове кампање и програми су били у потпуности супротни. Дакле, у том смислу они немају подршку народа“, сматра наш саговорник.

Паника у Европској унији

Слободан Јанковић очекује да ће на следећим парламентарним изборима у Италији победити коалиција деснице, због чега, како каже, и постоји велика паника у Европској унији и међу олигархијом која влада Италијом.

„Они на све начине покушавају то да спрече, а један од начина је и овај судски, попут Салвинијевог случаја. Једноставно, долази до све евидентнијег супротстављања олигархије и народа Италије“, категоричан је Јанковић.

У том смислу је, додаје, врло индикативно и то што је једна представница једног тела Агенције за кредитни рејтинг „Мудис“ изјавила да може доћи до пада даљег кредитног рејтинга Италије, а за то је навела три разлога.

„Један од разлога за најављени пад кредитног рејтинга Италије је управо политички — то јест уколико сами Италијани наставе да, како је она рекла, подржавају популистичке странке. Дакле, овде имамо директно мешање једне стране агенције за кредитни рејтинг у политику друге државе, тако што се прети да ће аутоматски њени кредити поскупети, њено задуживање у иностранству бити теже и да ће та земља имати низ других проблема. Притом, знамо да су све те наводно међународне агенције у ствари америчке или британске“, закључује Слободан Јанковић за Спутњик.

Коментар