Борбом против совјетског наслеђа Кијев губи право на значајан део територије

Украјина је у оквиру својих садашњих граница производ совјетске историје, а борба против совјетског наслеђа може лишити Кијев права на значајан део територије, изјавио је бивши први заменик министра иностраних послова Украјине Александар Чалиј.
Sputnik

„Морамо да схватимо да је легитимност наше територије из 1991. године повезана са совјетском историјом и са споменицима који су ту били постављени. На пример, споменици совјетским војницима у Западној Украјини су обележја наше легитимности на тој територији”, истакао је Чалиј.

Поред тога, некадашњи украјински дипломата је рекао да га забрињава то што је бивши председник Врховне раде Украјине Андреј Парубиј непромишљено осудио пакт Молотова-Рибентропа.

„Цела западна граница Украјине, почевши од Црног мора па до Белорусије је проистекла из пакта Молотова-Рибентропа”, подсетио је Чалиј.

Он такође сматра парадоксалном чињеницу да се Кијев тако лако одлучио на сличан корак, зато што уништава монументалне елементе легитимности над неким територијама.

Бивши дипломата је додао да су се украјинске власти одлучиле на сличан поступак отказивањем Споразума о пријатељству са Русијом.

„Лако је уништити, а то је био једини споразум између Русије и Украјине по коме су Руси признали да је Севастопољ део Украјине, јер у одлуци о предаји Кримске области из састава Руске Совјетске Федеративне Социјалистичке Републике у састав Украјинске Совјетске Социјалистичке Републике из 1954. године нема речи о Севастопољу. Другим речима - ми својим рукама уништавамо многе ствари, уопште не размишљајући о последицама”, закључио је Чалиј.

Борбом против совјетског наслеђа Кијев губи право на значајан део територије

Крим је постао део Русије након референдума одржаног у марту 2014. године на ком се 96,77 одсто гласача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља изјаснило за улазак у састав Русије. Кримске власти су одржале референдум након државног удара у Украјини. Кијев као и раније сматра Крим својом територијом, али привремено окупираном. Руске власти су више пута саопштавале да су становници Крима демократским путем и у потпуности у складу са међународним правом и Статутом УН гласали за уједињење са Русијом.

Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је коначно затворено.

Коментар