Србија припрема кризни план: Отказани аранжмани кинеских туриста

Око 60 одсто аранжмана кинеских туриста у фебруару и марту је отказано, а укупна штета ће тек да се процењује, каже за РТС министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић. Држава спрема кризни план од четири тачке.
Sputnik

Министар Љајић је рекао да у Србију појединачно долазе кинески туристи и додаје да је за за фебруар и март отказано око 60 одсто групних аранжмана.

Добро је, истиче, што још нема отказивања за другу половину априла када у Србију дође највећи број туриста из Кине.

„Коначна штета ће моћи да се каже тек кад прође криза“, рекао је министар гостујући у Дневнику РТС-а.

Наводи да европска туристичка комисија процењује да ће кинеских туриста у Европи бити мање од седам до 25 одсто.

„Велики је распон јер се не зна колико ће трајати криза, то значи да ће бити мање за од милион до 3,7 милиона туриста. Авио-компаније доста трпе, процењује се да ће само у првом кварталу штета за њих бити између четири и пет милијарди долара“, каже министар туризма.

Четири тачке кризног плана

Љајић указује да држава припрема кризни план мера активности како би надокнадила новац због недоласка кинеских туриста.

„Морамо да се преоријентишемо на најбрже растућа тржита, прошле године су то била руско и немачко трижиште. Затим јаче кампање за регион. Морамо се окренути неким новим тржиштима одакле није било туриста, и четврто је да рачунамо на раст броја домаћих туриста, зато је важна акција са ваучерима“, истакао је министар туризма.

Најављује да ће Влада у четвртак донети одлуку за прерасподелу средства за нових 60.000 ваучера.

„Чинимо све да умањимо штету због недоласка туриста“, напомиње министар додајући да Србија неће уводити мере забране према кинеским туристима, попут Русије која је забранила улазак кинеских туриста.

Коментар