„Често је приказан као отелотворење слободе говора... Он није новинар, свесно је ступио у заговор са човеком која је имао приступ информацијама... Он није оптужен за откривање информације које су срамота за Сједињене Америчке Државе, већ за угрожавање живота људи“, рекао је Луси на судском рочишту у Краљевском суду Вулич у источном Лондону.
Тужилаштво САД Асанжа терети за дослух са припадником војне обавештајне службе Челси Менинг који је хаковао Пентагонове компјутере и објавио стотине хиљада тајних дипломатских и војних докумената о рату у Ираку и Авганистану, чиме је, наводно, био доведен у опасност живот америчких држављана.
Ова фаза саслушања трајаће недељу дана, током које ће стране изнети главне аргументе. У мају и почетком јуна биће одржане још три недеље саслушања током којих ће стране изнети доказе и позвати сведоке у случају.
Одлука суда очекује се неко време након тога, али тиме се процес вероватно неће завршити: у зависности од пресуде очекује се да ће једна од страна поднети жалбу, чије ће разматрати трајати дуже време. Случај би могао да стигне до Врховног суда, саопштила је раније одбрана. Све у свему, процес ће трајати неколико година.
Паралелно са тим, одбрана оснивача сајта „Викиликс“ ради на томе да он добије политички азил у Француској.
Асанж је оптужен за сексуално узнемиравање и силовање у Шведској 2010. године, због чега се од јуна 2012. крио у Амбасади Еквадора у Лондону због страха од изручења овој скандинавској земљи. Ујутро 11. априла 2019. године Асанж је притворен на захтев Сједињених Америчких Држава. Суд у Лондону прогласио га је кривим за кршење услова кауције и осудио га на 11 месеци затвора. Саслушања о изручењу почела су 2. маја.
Америчке власти су крајем маја саопштиле да су Асанжа оптужиле за 17 епизода кршења закона о шпијунажи и откривању тајних информација. Он је раније оптуживан за заверу у циљу хаковања компјутера. У случају изручења Сједињеним Америчким Државама, Асанжу прети казна од 175 година затвора.