Криза у Авганистану

Руски експерт: Америка није донела ништа добро Авганистану

Сједињене Америчке Државе дозволиле су у Авганистану много више грешака него СССР. Конкретно, не постоји идеологија, нема економије, а веома висок ниво незапослености прилично доприноси континуираном приступању терориста редовима „Талибана“, сматра председник Евроазијског аналитичког клуба Никита Мендкович.
Sputnik

Према речима Мендковича, напори САД нису били усмерени ни на стварање нове државности, реалне материјалне производње, нити праве урбане цивилизације.

Односно, Америка није створила ништа вредно за шта би се бориле провладине снаге.

Америка је више грешила, него СССР

Како руски експерт још истиче, Америка је у Авганистану такође дозволила себи много више грешака него СССР и због тога ситуација може постати далеко тежа. Као што је познато, када се совјетска војска повукла, званични Кабул се држао неколико година и вероватно би опстајао и даље да није обустављена испорука горива и мазива из бившег Совјетског Савеза.

Руски експерт: Америка није донела ништа добро Авганистану

„Америка са једне стране жели да оконча рат у Авганистану, на који не само што одлази много људских и новчаних ресурса, већ постаје и све непопуларнији у јавности, а и за Трампа би било нарочито значајно да се то деси пре избора. С друге стране, Вашингтон тежи да сачува стратешке ваздухопловне базе у Авганистану, које за њега представљају копнене носаче авиона, а таква предност се може искористити ради притиска на Иран, Кину и Русију”, објашњава Мендкович за Спутњик.

Јача утицај талибана

Што се тиче питања стабилности примирја у оквиру споразума САД и талибана, чије се закључивање планира 29. фебруара, експерт је навео да су овде могуће разне варијанте развоја догађаја.

„Пошто током последњих неколико година САД и њихови савезници у званичном Кабулу губе своје позиције у Авганистану, константно се шири зона утицаја ‘Талибана’ и чланови тог покрета тренутно сматрају да у случају повлачења САД могу силом да преузму све што желе. Зато су овде могуће разне варијанте укључујући и ону да ће ‘Талибан’ сачувати своју неутралност по питању наоружања у односу на америчке снаге, али ће се потрудити да у периоду пре завршетка изборне кампање САД заузме Кабул и уништи провладине снаге, да би затим преговарао са Вашингтоном као једина стварна влада у Авганистану. Такав сценарио је могућ", нагласио је Мендкович.

Према речима руског експерта, тренутна заједничка група стране коалиције и авганистанских оружаних снага трпи поразе.

По његовом мишљењу, ако Америка престане да пружа активну подршку авганистанским оружаним снагама и полицији и почне активно да повлачи трупе, талибани би веома брзо могли да остваре завидне војне успехе.

Како сматра амерички државни секретар Мајк Помпео, Сједињене Америчке Државе се спремају да са талибанским покретом 29. фебруара потпишу споразум.

Претходно су Вашингтон и талибани размотрили прекид насиља у Авганистану на седам дана. За то време радикални талибански покрет је обећао да ће се суздржати од подметања експлозија и ракетирања. Како је саопштено, период обуставе насиља у земљи би требало да почне у најскорије време.

Америка и талибани су преговарали прошле године у Дохи, али је потписивање споразума било онемогућено због терористичког напада у Авганистану, у којем су погинули амерички војници.

Коментар