„Осећам велику захвалност према свему што су совјетски народ и војници Црвене армије учинили у ослобођењу Европе. Лично сам против тога да се све те жртве, које је поднео народ Совјетског савеза, сада систематски преиспитују, доводе у везу са потпуно различитим политичким питањима и користе за критиковање модерне Русије”, изјавио је амбасадор.
Он је подсетио да је Црвена армија, осим Руса, била састављена и од других народа: Украјинаца, Казахстанаца, народа Сибира и Далеког Севера, Чечена, Дагестанаца.
Међутим, како је рекао, страшно је када вандали руше споменике руским војницима и недопустиво је уништавати сећање на оне који су положили своје животе за слободу – такви поступци се морају кажњавати.
Дипломата је нагласио да у Луксембургу постоје гробови совјетских грађана, који су својевремено присилно евакуисани да би радили у Европи.
„О тим гробовима се води рачуна и тренутно се разматра постављање споменика у њухову част. Такође ће се проучити њихове приче како би се више сазнало о онима који почивају у тим гробовима. Ко су они били, одакле су дошли, шта се с њима дешавало и ко је преживео? Приликом посете том гробљу видео сам да тамо има Руса, Белоруса, Украјинаца и најмање један Грузин. Веома је важно сачувати сећање на ту страшну епоху и то тешко време, извући поуке из њега да се тако нешто не би више поновило. Поред тога, овај рат никако не треба користити у сврху политичких игара, већ избегавати политизацију”, закључује амбасадор Луксембурга у Москви.
Подсетимо да се у последње време много говори о ревидирању историје Другог светског рата, као и оспоравању совјетске победе над фашизмом. Поред тога у неким земљама Источне Европе су уклоњени совјетски споменици, који су својевремено били подигнути у част совјетских војника и жртава у борби за ослобођење од фашизма.