Ринг спреман: Како је Русија извукла Београд из тешког нокаута

Захваљујући подршци Русије, Београд је добио организацију Светског првенства у боксу 2021. То је идеална прилика да наша земља, после 25 година, устане из „нокаута“ и освоји медаљу у некад најтрофејнијем олимпијском спорту.
Sputnik

Светска боксерска федерација одлучила је на састанку у Будимпешти да се Београду додели организација Светског првенства 2021. године. Београд је последњи пут био домаћин Светског првенства 1978. године.

Србија је имала веома јаке противкандидате у Будимпешти, али су Панама и Индија одустале у последњи час.

Захваљујући Русији Београд постао центар светског бокса

Београд је добио организацију Светског првенства у боксу захваљујући великој подршци Боксерског савеза Русије, каже за Спутњик Ненад Боровчанин, председник Боксерског савеза Србије (БСС).

У Будимпешти је, после презентације Боровчанина, делегат из Русије Умар Кремлев унапред наглас кренуо да честита Београду, а у томе су му се придружили представници Турске и Азербејџана.

Потом је председавајући умирио присутне и затражио да пре гласања сачекају да и друге државе изнесу своје презентације, али су Панама и Индија одлучиле да одустану, па је Београд једногласно изгласан као домаћин.

Боровчанин сматра да је организација Светског првенства у боксу можда највећи спортски догађај у Србији јер је то прво светско првенство које се одржава у нашој земљи кад је реч о олимпијским спортовима.

Сталоне и Биковић – промотери Светског првенства

По објављивању одлуке Светске боксерске федерације, Боровчанин је најавио да ће Светско првенство бити организовано у Београдској арени и да би волео да Силвестер Сталоне буде један од промотера.

Ринг спреман: Како је Русија извукла Београд из тешког нокаута

Међу промотерима би требало да се нађу и бивше боксерске легенде Ивандер Холифилд и Рој Џонс Џуниор.

Председник БСС-а за Спутњик каже да се још не зна ко ће бити промотери Првенства и додаје да од домаћих јавних личности волео да то буде глумац Милош Биковић. То је, како каже, његова жеља мада још није разговарао са Биковићем.

За 20 година Србија ће бити „боксерска сила“

Према његовим речима, Светско првенство ће отворити велики простор за популаризацију и омасовљење бокса, а његово наслеђе биће и велики број боксерских рингова и опреме који ће бити подељене клубовима у виду подршке за омладинске школе бокса.

Србија ће добити од Боксерског савеза Русије донацију за изградњу националног тренинг центра, што ће све бити велика ствар за развој нашег бокса и прилика за наше боксере да освоје медаљу након дугог низа година, које нема од 1996. године. Истовремено ће Србија бити промовисана у свету као добар домаћин“, каже Боровчанин.

Кад је реч о евентуалним медаљама на Светском првенству, Боровчанин истиче да је у боксу све могуће и додаје да су у последњих годину и по, откад води Савез, боксери нон-стоп на припремама, обезбеђени су им сви услови за рад, тако да је врло могуће да ће ускоро освајати и медаље.

Он истиче да би био задовољан са „минимум једном“ освојеном медаљом у Београду, док би две или три биле „пун погодак“. Према његовој процени, уз најмање једну медаљу освојену у Београду и уз наставак рада на популаризацији бокса, за десет до 20 година Србија би поново могла постати „боксерска сила у свету“.

Никад више 1978.

Прослављени српски и југословенски боксер Тадија Качар каже за Спутњик да добијање организације Светског првенства значи много за спорт у целини. Захваљујући Првенству, бокс, некад најтрофејнији спорт и у Србији и Југославији, поново ће се вратити у жижу спортске јавности, сматра Качар.

Бокс, је, према његовим речима, у последњих двадесетак година нестао са сцене јер нема резултата.

Качар који је био један од седморице освајача медаља на Светском првенству у Београду 1978. године, сматра да се такав успех никад више неће поновити на овим просторима. У Београду 1978. Тадија Качар и још петорица боксера освојили су сребрне медаље, а његов брат Слободан, освојио је бронзу.

Нема система – нема резултата

Качар подсећа да је пре првенства 1978. Југославија имала сјајне боксере, освајаче Олимпијских медаља попут Звонка Вујина, Мату Парлова, а генерација којој он припада је са њима тренирала и наступала и после њих остварила сјајне резултате.

„После тога, кад се распала Југославија, распао се и систем који је давао резултате. Боксерски посленици после распада Југославије нису се снашли у новим околностима због тога што су многе државне или друштвене фирме које су помагале бокс прешле у власништво приватника, а они нису показали никакав интерес да улажу у неко опште добро, као што је то било у оном систему“, сматра Качар.

Он се ипак нада да ћемо успети на Светском првенству да освојимо једну или две, а можда чак и три медаље.

„Имамо неколико добрих боксера и уколико их будемо адекватно припремили мислим да они могу равноправно да се боре за медаље“, закључио је Качар.
Коментар