„По изјавама и обећању свих страна можемо готово са сигурношћу рећи да је та ствар завршена. Патријарх Иринеј је са њима већ био у комуникацији пре одласка у САД и, мање-више, пре овог састанка позиција сваког од њих је позната“, рекао је протојереј Милетић за Спутњик.
Патријарх српски Иринеј председаваће сутра Сабору Српске православне цркве у Северној и Јужној Америци, који ће бити одржан у Клирвотеру на Флориди.
Поглавар СПЦ отпутовао је у америчку мисију како би била разрешена ситуација до које је дошло због промена које су покушале да уведу владике у САД, пре свега западноамерички Максим и источноамерички Иринеј.
„Епископ Лонгин, с којим сам разговарао одмах након доношења спорног Устава, када је видео да је то изазвало веома негативне реакције у ширем кругу, како међу верним народом, тако и међу епископима и осталим људима у Цркви, рекао је да ће бити против тога. Он је то први одлучио, а за њим су и епископи у Америци Иринеј и Максим одлучили да одустану од тог устава“, пренео је Милетић, додајући да се и данас чуо са епископом Лонгином.
„Тај устав мора бити повучен од стране тела које га је донело, а то ће се сутра догодити“, прецизирао је он за Спутњик.
Спорни Устав је представљао конститутивни црквено-правни акт нове самопроглашене црквене аутономије САД. Изменивши одредбе о територијалном важењу Устава СПЦ Северне и Јужне Америке на коју се важећи Устав односио та аутономија је фактички била укинута.
Током посете САД патријарх Иринеј ће обићи и парохије СПЦ у Мајамију, Вашингтону и Њујорку.