У америчке изборе се не меша Кремљ, већ специјалне службе САД

Апарат за националну безбедност САД намерно пушта у јавност информације о томе да се председник Русије Владимир Путин меша у председничку кампању 2020. у САД, јер актуелни амерички председник Доналд Трамп и његов главни супарник Берни Сандерс не одговарају интересима естаблишмента САД, тврди америчка телевизија „Хил“.
Sputnik

Према речима водитељке ове телевизије Кристал Бол, „јасно је као даншта се дешава“. 

„Да разјаснимо – постоји директно мешање у изборе, а реч је о мешању нашег апарата националне безбедности који жели да спута кандидате који су у супротности са њиховим интересима. Јутрос се догодила још једна ситуација – очигледно је сарадник апарата националне безбедности отишао корак даље када је реч о њиховом брифингу за Конгрес САД, током кога је саопштено да Путин даје предност Трампу и помаже да поново буде изабран, позивајући се на обавештајне податке“, објаснила је она.

Болова је додала да је то можда и истина, али да „информација није потврђена обавештајним подацима, и да жеље нису исто што и стварност“.

Губи се поверење у причу о руском мешању

„Невероватна ми је сама идеја да је Путин, тај велики познавалац прилика у САД, са лоше преведеним интернет мимовима, за само неколико милиона долара успео да изврши толики утицај на јавно мњење и да преокрене резултат. Срамота ме је што сам у једном тренутку веровала у било шта када је реч о мешању у америчке изборе“, истакла је Болова.

Амерички обавештајац: У америчке изборе мешала се ЦИА, а не руске службе

Она је навела и да јој је сада јасно да службе користе такав принцип да сеју страх и намећу идеје. То је нова 'црвена претња', а све је у интересима апарата националне безбедности“, констатовала је Болова.

Истовремено, други водитељ Сагара Енџети присетио се председничких избора у Америци 2016. године .

Треба ли веровати Викиликсу?

„Тада сам размишљао:'Не знам да ли треба преносити информације Викиликса'. А сада кажем да је требало, и да је то било потпуно легитимно. Они су тврдили: 'Али ви чините управо оно што желе Руси!'. Истина је да, када вам је пред очима права корупција, онда треба да се бавите тиме“, сматра Енџети.

Према његовим речима, када се 2016. године говорило о Русима, тада је у САД заправо дошло до тектонског економског покрета, због кога је народ био принуђен да се политички прегрупише.

Амерички водитељ закључује да је „за два милиона људи, који су гласали руководећи се жељом за бољим животом, дубоко увредљиво када им говоре да су њима манипулисали Руси или писма бившег шефа ФБИ Џејмса Комија“.

Подсетимо, током 2016. године сајт Викиликс је објављивао детаље преписке чланова Националног комитета Демократске партије, као и писма председника штаба Хилари Клинтон, Џона Подесте. У октобру су америчке власти саопштиле да је Русија умешана у хакерске нападе. Касније је ЦИА преко медија оптужила Москву да је организовала хакерски упад у сервере Демократске партије како би помогла Доналду Трампу да освоји власт.

Председник Русије Владимир Путин је, говорећи о овим оптужбама, истакао да у објављеним подацима нема ничега што је у руском интересу, а да се хистерија изазива како би се скренула пажња с њиховог садржаја.

Касније је главни тужилац САД Ричард Бар потврдио је да није било завере америчког председника Доналда Трампа и других Американаца с руским властима у време председничких избора 2016. у САД.

 

Коментар