У Думу стигли Путинови амандмани на нацрт закона о изменама Устава

У руску Думу стигли су амандмани председника Русије Владимира Путина на нацрт закона о изменама Устава Русије, који укључују, између осталог, концепцију брака као заједницу мушкарца и жене, помињање Бога у Уставу и амандман о руском, као државном  језику државотворног народа, саопштио је председник Државне думе Вјачеслав Володин.
Sputnik

Амандмани укључују одредбу о Русији као правној наследници СССР-а, спомињање Бога у Уставу, као и одредбу о руском народу као државотворном, истиче Володин.

„Државни језик на целој територији Русије је руски језик, као језик државотворног народа“, рекао је председник руске Државне думе. Он је такође истакао да је, према амандману, руски народ део „савеза равноправних народа“. Председник је амандманом заштитио и права мањина. 

Другим амандманом је предвиђено да се не дозволи деградација подвига народа у Другом светском рату.

Поред тога, Володин је саопштио да се предлаже амандман према коме се забрањује државним службеницима да поседују рачуне у иностранству или страна држављанства.

Још један важан амандман предвиђа забрану отуђења територије Русије.

Брак - савез мушкарца и жене

Заменик председника Државне думе Петар Толстој саопштио је да је Путин унео на друго читање нацрта закона о изменама Устава и амандман према коме је брак савез мушкарца и жене.

„За мене је најважнији предлог да се у главном закону уврсти концепција брака као савеза мушкарца и жене. Драго ми је што је тај амандман потписао шеф државе“, рекао је Толстој.

Раније је Володин саопштио да су амандмани на нацрт закона о изменама Устава руског председника изложени на 24 странице.

Друго читање Устава би требало да се одржи 10. марта, треће – 11. марта. Гласање за уставне измене на територији целе Руске Федерације биће одржано 22. априла

У обраћању Савезној скупштини 2020. године председник Русије Владимир Путин говорио је о уставним амандманима које сматра неопходним. Међу њима је промена механизма формирања Владе, консолидација улоге Државног савета и нови критеријуми за председничке кандидате.

Коментар