Председник Вучић је на скупу у Вашингтону истакао да су Срби и Јевреји делили судбину у Јасеновцу током Другог светског рата и усташког режима у Независној држави Хрватској.
Вучић је подсетио да је Србија међу првима подржала Балфорову декларацију, те да је још 1917. Миленко Веснић, југословенски представник у Вашингтону, подржао идеју о формирању државе Јевреја и то под називом Израел.
"Подржавали смо и подржаваћемо једни друге и данас", истакао је председник подсећајући да је пре две године са израелским председником Рувеном Ривлином отворио улицу Теодора Херцла у Београду.
Навео је да је Србија 2016. била прва земља у целој Европи која је усвојила закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника.
Од тада је, указао је, исплаћено око 30 милиона евра јеврејској заједници у Србији.
Подсетио је, такође, да је Србија усвојила Закон о меморијалном центру Старо сајмиште, где су страдали и Срби, Јевреји и други народи.
Указао је да је пред обележавање 75. годишњице ослобођења Аушвица, на згради Председништва Србије на Андрићевом венцу била истакнута жута застава са Давидовом звездом.
"Одувек смо били у добрим односима са Јеврејима, волимо их и чинићемо све да их побољшамо", истакао је председник Србије током обраћања на годишњој конференцији Америчко-израелског комитета за јавне послове.
У том контексту најавио је да ће Србија ускоро отворити канцеларију Привредне коморе Србије у Јерусалиму.
"То је наш начин да покажемо поштовање према Јеврејима", истакао је председник Србије додајући да је ситуација у региону врло комплексна.
Иначе, председник је на почетку обраћања присутне поздравио на хебрејском и енглеском језику.
АИПАЦ важи за једну од најмоћнијих и најутицајнијих лобистичких група у Вашингтону, а заступа и заговара интересе Израела.
Сматра се да игра кључну улогу у традиционалном савезништву и тесним односима САД и Израела.