Епидемија коронавируса покосила је и спорт. Услед ширења коронавируса, у последње време отказана су бројна такмичења, или је њихово одржавање померено за нека срећнија времена.
Примера ради, отказана су сва скијашка такмичења у Италији, затим Мото трка ГП шампионата у Катару, атлетски полумаратон у Паризу, олимпијски тест за рагбиста у колицима за параолимпијце у Токију…
У Кини, земљи порекла коронавируса, отказани су међународна бициклистичка Трка око Хајнана, боксерске квалификације за Олимпијске игре, трка Формуле 1 у Шангају...
Кад је реч о спортским такмичењима чији су датуми „померени“ за нека срећнија времена, њима се ни не зна број. Са ширењем коронавируса, практично из сата у сат стижу нове вести о отказивању утакмица и комплетних спортских такмичења.
Готово свакодневно се појављују вести о (не)отказивању највећег спортског догађаја – Олимпијских игара у Токију.
Олимпијске игре у карантину
Дугогодишњи спортски новинар Александар Остојић, главни уредник портала „Кош магазин“ каже за Спутњик да је синоћ стигла вест из кошаркашке Евролиге да је отказана утакмица у Истамбулу између Дарушафаке и Виртуса која одлучује о томе ко ће ићи у ТОП 16 фазу Еврокупа.
Реч је о утакмици групе у којој је и наш Партизан, који сутра игра против Трента из Италије, додаје Остојић и истиче да Србија није на листи земаља које су забраниле улаз италијанским грађанима а самим тим и спортистима, док Турска јесте, и зато је отказана утакмица Дарушафака – Виртус.
Главни уредник „Кош магазина“ наводи да је пре неколико недеља, кад коронавирус није био толико раширен, поготово у Италији, разговарао са Божидаром Маљковићем, председником Олимпијског комитета Србије, који му је рекао да су мале шансе да ове године буде Олимпијских игара у Токију, управо због коронавируса.
„Рекао је да је наш олимпијски комитет свакодневно у комуникацији са Међународним олимпијским комитетом (МОК), одлука још није донета, али, мале су шансе. Готово непостојеће су шансе да се Олимпијске игре из Токија преселе у неки други град, а помињао се Лондон, због тога што би на те игре дошли исти ти спортисти, исти ти гледаоци из целог света, из свих земаља које су и погођене и које нису погођене коронавирусом, тако да је потпуно свеједно да ли су у Токију или Лондону. Ово је глобална опасност, због које тренутно спорт највише трпи“, каже Остојић.
Највећу штету трпе спортисти
Кад је реч о новцу који је Токио потрошио за организацију Олимпијских игара, последња објављена цифра износила је 12,6 милијарди долара.
Остојић каже да су Олимпијске игре све скупље и скупље и сваке четири године се трошкови дуплирају, с тим што не мора да значи да је новац који је Токио уложио то потпуно пропао.
Могуће да МОК донесе одлуку да се Олимпијада одржи годину дана касније или да се одржи за четири године у Токију, или за осам година, али то је у овом тренутку непознато, додаје наш саговорник.
„Али оно што се зна, то је штета за спортисте. Можете да замислите спортисту који је годинама тренирао и такмичио се да би испунио олимпијску норму, играо неке квалификационе турнире, на крају се квалификовао и дошао у ситуацију да не може да учествује на том највећем такмичењу у његовој каријери а ко зна шта ће бити за годину или четири са тим спортистом, да ли ће и даље бити у форми и да ли ће моћи да се такмичи. То је та штета“, истиче Остојић.
Није време за спрдање
Кад је реч о другом највећем спортском догађају ове године – Европском првенству у фудбалу, евентуално одгађање је питање за медицинске стручњаке, односно кључна је ствар да ли ће вирус ослабити доласком топлијег времена, као што се очекује, или ће се можда чак и разбуктати, додаје наш саговорник.
Да је одлагање Европског првенства могућно, наговестио је председник ФИФА Ђани Инфантино који је рекао да постоји могућност одлагања репрезентативних утакмица у марту, месецу кад би требало да се одиграју утакмице баража за Европско првенство.
Материјалну штету коју је спорт претрпео немогуће је израчунати, каже Остојић и као пример наводи отказивање утакмице у италијанској Серији А, у којој је за мај месец одгођен дерби Јувентус – Интер, уз померање великог броја утакмица или њиховог одигравања без присуства публике.
„Не смемо ниједног тренутка да заборавимо да је највећа штета у људским жртвама. У Италији има више десетина умрлих од коронавируса и мислим да није претерано паметно и морално заборављати те људе као што су то чинили неки наши лекари и епидемиолози који су се спрдали са овим вирусом, заборављајући да је однео толике људске жртве“, закључио је Остојић.