Москва предузела озбиљне мере у борби против коронавируса

Градоначелник Москве Сергеј Собјањин увео је режим повећане приправности због опасности од ширења коронавируса. Предвиђа се низ мера, које су дужни да поштују грађани, послодавци и власти, што ће омогућити да се ојачају превентивне мере и спречи ширење инфекције.   
Sputnik

„Како би се интензивирао рад на спречавању ширења болести донео сам одлуку да у граду уведем режим повећане приправности за градске службе – амбулантну и стационарна компоненту здравства, градску привреду и саобраћај“, истакао је Собјањин.

Како је рекао, биће повећани захтеви када је реч о превентивним прегледима и контролисањем грађана, који долазе из земаља у којима влада неповољна ситуација с коронавирусом.

Градоначелник руске престонице је појаснио да, иако је ситуација у граду стабилна, постоје ризици од појаве нових случајева обољења, јер је Москва велико саобраћајно чвориште и „не може приуштити да затвори своје границе".

„Очигледно је да је у Москви немогуће ограничити активности важних сектора трговине и услуга, као и других многобројних организација и институција. У њима су запослени милиони људи. То би негативно утицало и на економију и добробит грађана“, додао је он.

Песков открио како се Путин штити од коронавируса

Он је нагласио да ће власти детаљно информисати Московљане о ситуацији у граду.

Препоруке за грађане који су допутовали у Русију

Уредба о увођењу режима повећане приправности односи се на градске власти, послодавце и обичне грађане. Руси, који су посећивали земље у којима су забележни случајеви оболелих од коронавируса, треба да јаве путем специјалне линије да су се вратили, да известе о месту и времену када су посећивали одређене државе.

Уколико се појаве први симптоми респираторне инфекције, неопходно је потражити медицинску помоћ позивом лекара на кућну адресу. Осим тога, грађани са симптомима треба да поштују режим кућне изолације у складу са препорукама лекара.

Држављани Русије, који су допутовали из земаља, у којима влада епидемија коронавируса (Кина, Јужна Кореја, Иран, Италија и друге) подлежу још строжијим мерама. Они такође треба да буду изоловани код куће бар 14 дана – не смеју ићи на посао нити у школу/на факултет, а такође треба да сведу на минимум посећивање јавних места.

Подсетимо, широм света је прихваћено да је карантин од 14 дана довољно дуг временски период да се открије коронавирус.

Послодавци треба да буду пажљиви

Послодавци, у складу са документом, треба да преузму на себе спровођење одређених мера за спречавање ширења коронавируса. Треба да обезбеде мерење темературе запослених, а уколико се испостави да је код неког повећана температура, одмах га шаљу кући.

Послодавци такође треба да пруже помоћ запосленима како би се изоловали код куће. У складу са документом, уколико руска служба за заштиту права потрошача „Роспотребнадзор“ пошаље захтев, организација запосленог треба да обезбеди све неопходне информације о томе с ким је оболели био у контакту, као и да дезинфикују просторије где је заражена особа проводила време током радног времена.

Та правила се односе на све послодавце на територији Москве.

Кућне посете - приоритет

Значајан део препорука из градоначелникове уредбе односи се на градске власти. Московско здравствено одељење дужно је да обезбеди могућност издавања уверења о боловању за грађане са симптомима респираторне болести без посете медицинским установама.

У Москви због коронавируса хоспитализоване 24 особе, у карантину 83

Медицинске установе треба да дају предност кућним посетама на позив пацијената са респираторним симптомима, који су посећивали земље са забележеним случајевима коронавируса, као и на позив пацијената старијих од 60 година.

Поред тога, медицинске установе треба да буду спремне за пријем и пружање помоћи пацијентима са респираторним симпотимима и за тестирање на коронавирус.

Извештај о ситуацији са ширењем коронавирусне инфекције у Москви свакодневно ће се подносити градоначелнику.

Од појаве епидемије коронавируса у Кини, у Русији се откривено седам случајева оболења.

Укупан број заражених коронавирусом у свету је око 95.000, док је умрло око 3.300 пацијената.

Ван граница Кине најтежа ситуација је у Јужној Кореји, Италији и Ирану.

 

Коментар