Каква је мисија специјалног европског двојца у Приштини

После америчке политичке офанзиве за решавање косовског питања, немачка канцеларка Ангела Меркела и француски председник Емануел Макрон шаљу своје најближе сараднике у Приштину на разговор како би покушали да се укључе у овај процес. Водећим играчима ЕУ циљ је да врате преговоре из Вашингтона у Брисел.
Sputnik

Преговоре Београда и Приштине Америка је већ на неки начин покренула, а најављено укључивање ЕУ, односно слање Мирослава Лајчака као будућег заступника Брисела у овим преговорима, по речима Хашима Тачија је - стратешка грешка. Дакле, Приштина се нада да ће САД преузети и дефинитивно процес у своје руке.

Вашингтон неће попустит лако ЕУ

Дипломата у пензији Зоран Миливојевић каже да постоји разлика у размишљању између Вашингтона и Брисела, тачније, између Вашингтона и Берлина око решавања косовског питања.

„Бриселски споразум је за сада по страни - ни жив ни мртав- али с обзиром да није имплементирана Заједница српских општина, верујем да ће то питање на ред доћи тек када отпочну преговори, јер Србија неће од тога одустати. Како ће Америка према томе да се односи, тек ћемо да видимо. С друге стране, то је пројекат ЕУ и било би нелогично и погубно по њих да га се одрекну, јер би тако признали неуспех,“ сматра наш саговорник. 

Познато је, додаје Миливојевић, да Берлин сматра да треба прихватити реалност на терену. С друге стране, Америка је ближа ставу Србије, и сматра да би решење требало да буде плод договора две стране.

„Америка наступа прагматично и заступа тезу да тај договор не мора да буде дефинисан стриктно у овом тренутку, већ да се решење тражи и на линији српског става, а то је компромис,“ наводи наш саговорник.

Миливојевић истиче и да се та разлика у позицији Вашингтона и Берлина пресликава и на владајућу елиту у Приштини.

Куртијев проблем

„Очигледно да је Тачи амерички фаворит и да на њега рачунају у наставку преговора из Вашингтона, и зато он и фаворизује америчког избарника Ричарда Гренела у односу на Лајчака. Понашање Куртија, с друге стране, ближе је Берлину и ставу Брисела,“ наводи Миливојевић.

Он подсећа да је ЕУ одмах подржала Куртијев план о таксама, за разлику од Америке. Та подела се рефлектује и у Приштини и будућа судбина владе Косова је отворена, с обзиром да је Куртијев партнер на линији Америке.

„ЕУ због неуспеха у последњих пет година, покушава да се укључи у преговоре и да парира Америци. Америчка адмнистрација нема намеру да препусти иницијативу ЕУ, и тешко да би прихватила равноправан статус ЕУ у том процесу,“ уверен је Миливојевић.

Политика „корак по корак“

Наш саговорник сматра да би сада требало очекивати већи притисак Америке на Приштину да поступи по њиховом захтеву о укидању такси.

"Што се тиче слања специјалног изасланика ЕУ на Косово, он може само да створи ривалитет имеђу Вашингтона и Брисела јер су им позиције супротстављене,“ сматра он.

 Миливојевић закључује да ЕУ по сваку цену жели да се укључи како би дала до знања Америци да је ово ипак европски проблем и надлежност, и у том смислу и треба разумети нове поруке из Европе и иницијативу Меркелове и Макрона.  Америка, опет, жели да реализује своје пројекте као што је повезивање саобраћаја Приштине и Београда, чиме би и започела нормализацију односа следећи своју политику „корак по корак“.   

Коментар