Криза у Авганистану

Приштина страхује од „талибанског“ споразума са Србима јер шта ће онда Американци

Потпредседник привремених институција на Косову Хаки Абази упоредио је евентуални споразум Косова и Србије са мировним споразумом САД са талибанима у Авганистану, који предвиђа да америчке трупе напусте Авганистан. Дакле, Американци би на крају процеса напустили и Косово.
Sputnik

У том контексту Абази је за приштинску „Газету експрес“ навео да би председник САД могао да повуче америчке трупе са Косова, и подсетио да је Доналд Трамп у првом изборном обећању рекао да ће вратити све трупе у земљу.

Приштински званичник наводи да је шеф Беле куће потписао и споразум с талибанима, чиме је утрт пут за повратак америчких трупа из Авганистана у Америку.

Абази поставља питање: Шта ако резултат потписивања споразума Београд и Приштине буде и хитно повлачење америчких трупа са Косова?

Прибојавају се сличног споразума  

Да ли је Абазијев страх оправдан, постоји ли могућност одласка америчких војника са Косова и зашто Приштина пореди споразум Косова и Србије са договором са талибанима?

Спољнополитички аналитичар Борислав Лалић сматра да код Албанца постоји страх да не изгубе подршку Америке, јер је Косово као самопроглашена држава и настало уз помоћ Вашингтона.

„Албанци врло добро знају да Косова као државног концепта не може бити без подршке Америке. Америка је због тога бомбардовала Србију како би Косову омогућила да се одвоји од Србије,“ подсећа наш саговорник.

Лалић додаје да Америка на Косову има војну базу, тако да је и војно присутна, што је додатно омогућило Албанцима да самопрогласе независност.

„Они знају савршено добро да би евентуално испуњавање обећања које је Трамп својевремно дао, да ће повући своје војне трупе из света,  могло да угрози постојање косовске  такозване државе,“ додаје Лалић.

Приштина страхује од „талибанског“ споразума са Србима јер шта ће онда Американци

Управо из тог разлога, објашњава наш саговорник, сада  покушавају да направе неку паралелу са споразумом Америке и талибана о повлачења америчких трупа из Авганистана, јер се прибојавају да би до тога могло да дође.

„Мислим да то поређење у овом тренутку није пригодно нити логично, јер су Американци у Авганистану углавном изгубили све и зато сматрају да треба да повуку своје трупе. Косово је друга прича. Ту не може доћи до повлачења америчких трупа и вероватно се то неће десити,“ уверен је он.

Страх оправдан али Косово није Авганистан

Споразум између Београда и Приштине није, како каже Лалић, још ни на помолу иако се о томе навелико дискутује и ради. Он подсећа да је Америка показала чврсту вољу да тај проблем реши.

„Албанцима на Косову је нарочито ових дана јасно да се без Америке ништа не може решити, посебно не ако јој пркосе. Американци су избиљно припретили садашњем албанском руководству на Косову да не може да се понаша како хоће и да Америка у изборној години хоће некакво решење,“ истиче наш саговорник.     

Лалић, ипак, подсећа да је албанска штампа писала да је амерички амбасадор Филип Коснет рекао косовском премијеру Аљбину Куртију „да његова земља разматра могућност да повуче своје трупе са Косова уколико се не укине такса на робу из Србије.“ Те написе Америка никада није демантовала.

Коментар