Предузетнички дух дубоко је укорењен у Стројковцу. Ту су крајем 19. века настали први гајтани на Балкану и постављени темељи текстилне индустрије. Некада су живели од конопље данас користе шумско благо Кукавице. Одавде у Европу и Кину одлазе намештај, паркет, амбалажа од дрвета. У "Дрвопродукту" ради 70 људи.
„Услови су добри, посао није тежак. Плата одлична. Све у свему, супер“, каже Биљана Трајковић, радница из Шаиновца, преноси РТС.
Уз дугу предузетничку традицију као разлог за отварање фирми, ширење производње и запошљавање, привреднци у Стројковцу наводе и стабилину економску ситуацију у земљи.
„Кредити су нам мали, добијамо субвенције од државе, добијамо довољно сировина. Дупло смо раднике повећали за шест година“, каже Горан Коцић, власник предузећа "Дрвопродукт" из Стројковца.
Само у једној улици је десетак стругара. Конкуренција јака, али истичу посла има за све. Породица Вујић гајбама снабдева пољопривреднике у лесковачком крају.
„Задовољан сам послом, задовољан сам тржиштем. Имам шест, седам упосленика и моје из куће. То је најбитније“, каже Драган Вујић, власник гајбаре из Стројковца.
У Стројковцу цветају и занатство и трговина. Незапослених нема. Ко није покушао тај није успео, каже 32-годишња Ивана.
„Уз мало помоћи и субвенције државе и уз доста упорности наравно да има наде да овде млади остану и раде“, каже Ивана Вуковић, власница пекаре.
Међутим, у Стројковцу нема ни градске воде ни канализације, ни асфалтираних улица. И регионални пут је пун рупа.
„Људи су стварно задовољни, хоће да помогну да у сарадњи са државом и локалном самоуправом још то што нам фали средимо“, каже Горан Петровић, председник Месне заједнице Стројковце.
Куће су пуне, ничу и нове. У потрази за послом неколико породица из околине доселило се у Стројковце. И у школи је као у кошници. Само да се уреди инфраструктура и слика села биће још потпунија.