Западни медији о сусрету Путина и Ердогана: Русија је добила оно што је желела

Састанак председника Русије и Турске Владимира Путина и Реџепа Тајипа Ердогана, који је одржан недавно у Москви са циљем проналажења решења ситуације у Идлибу, нашао се у центру пажње западних медија који су закључили да је после тог сусрета Москва изашла као победница, док главни захтеви Анкаре и даље нису испуњени.
Sputnik

Немачки радио „Дојчландфунк“ навео је да је руска страна у преговорима постигла све жељене циљеве.

„Турска страна задржава контролу над делом идлибске области, а руска војна полиција формира тампон зону. Такав сценарио заснован је на споразуму постигнутом пре годину и по дана у Сочију и он је у интересу Русије. Москва добија оно што жели“, рекао је немачки новинар.

Према навођењу „Дојчландфунка“ Русија је „моћнија, а можда и паметнија од Турске, смиренија је и боље сагледава ситуацију“.

Пораз Ергогана

Француски лист „Монде“ је навео да се договор Русије и Турске о примирју у Идлибу може посматрати као пораз Анкаре, иако се, према навођењу листа, Москва такође не осећа као победница, упркос томе што је Путин остварио главне циљеве Русије.

„Тај договор је пораз за председника Ердогана, јер не испуњава његове главне захтеве. У документу нема ни речи о турским осматрачницама које су окружене снагама (сиријског председника Башара) Асада, као ни о избеглицама које су се појавиле после почетка оружаних сукоба. Дамаск и даље поседује територије, иако је Анкара тражила да се сиријска војска повуче“, наведено је у чланку листа.

Неуспех Америке

Амерички часопис „Нешнл Интерест“ је, с друге стране, навео да споразум Путина и Ердогана у потпуности противречи захтевима које је изнео амерички државни секретар Мајк Помпео пре састанка тих лидера.

„Тај споразум окончао је покушај Помпеа да склопи америчко-турски савез против Асада, којег подржавају Иран и Русија“, наводи се у чланку часописа.

ШТА садржи – договор Путина и Ердогана о Идлибу

Путин и Ердоган су, после шесточасовних разговора јуче у Москви усагласили документ у циљу нормализације ситуације у сиријском Идлибу, који садржи три тачке: прекид ватре, успостављање безбедносног коридора у дужини од шест километара ка северу и југу од стратешки важног пута М4 у Идлибу и заједничке патроле две земље од 15. марта дуж пута М-4 Б, који повезује Латакију и Алеп.

Коментар