Према његовим речима, америчке власти су од 2001. до 2019. године инвестирале у систем противракетне одбране само 50 милијарди долара.
Томсон сматра да је економија повезана са чињеницом да се Вашингтон ослања на тактику „велике одмазде, чији је циљ обуздавање Русије и Кине од нуклеарне агресије“.
„Испоставило се да је јефтиније претити ужасним последицама него направити праву одбрану“, примећује аутор текста.
Истовремено, вероватноћа реципрочног нуклеарног удара можда неће зауставити, на пример, Северну Кореју, сматра Томсон.
Као осигурање, Сједињене Америчке Државе створиле су копнени систем противракетне одбране на активном делу путање (ГМД). Теоретски, овај систем требало би да пресреће интерконтиненталне балистичке ракете на средини њиховог лета, односно у свемиру. Управо је на овај пројекат и потрошено скоро свих 50 милијарди долара издвојених за националну безбедност.
Томсон наводи да систем заиста може да пресретне неку „случајно лансирану ракету“, али у случају форсираног напада биће бескористан, јер у свом наоружању има само 44 противракете.
При томе би за пресретање једног циља могло бити потребно неколико граната.
Конгрес је већ одлучио да њихов број повећа за 20 и распореди до 2022. године. Међутим, то не решава проблем, сматра колумниста. Он верује да би и Северна Кореја могла имати нуклеарне ракете с маневарским бојевим главама.
Аналитичари обавештајних служби идентификовали су 49 потенцијалних побољшања непријатељских ракета које би могле бити проблем за ГМД. Томпсон је уверен да је противракетној одбрани потребна озбиљна модернизација.
Прочитајте још: