Поларна светлост, саонице с јеленима – арктички туризам све популарнији у Русији

Поларни туризам постаје све популарнији на подручју Русије. Људи су у потрази за дивљом природом и необичним искуствима а све чешће их то води у северне поларне области — на Арктик.
Sputnik

Потпредседница Светске туристичке организације Уједињених нација која је одговорна за арктички туризам Наталија Андронова истиче да се у Русији последњих година бележи све већа заинтересованост за арктички туризам, без обзира на удаљеност и неприступачност Арктика

„Свака држава која поседује чак и мали део Арктика, наравно, покушава да искористи ову прилику за развој туризма и привлачење пажње туриста. Генерално, треба напоменути да Русија поседује највећи део арктичке територије и ту се може пуно тога видети. Али потешкоћа је у томе што сада имамо веома слабу инфраструктуру“, каже Андронова за Спутњик.

Крузерима до Арктика

Андронова је истакла да је на подручју Арктика јако тешко развити инфраструктуру и да за то треба доста времена. Због тога су путовања крузерима најперспективнија.

„Крузери имају много предности када је реч о арктичком туризму: истовремено можете видети неколико земаља, бројне леднике и животиње северне регије. Многе компаније за крстарење имају посебне луксузне бродове који могу допловити и до најнеприступачнијих места. Од руских градова ту спада Мурманск који је јако популаран део Арктика и који има луку одакле туристи могу изаћи и обићи град пешице“, навела је она.

Потпредседница Светске туристичке организације Уједињених нација рекла је да статистика показује да се у последњих пет година проценат руских туриста који посећују Арктик повећао за 10 одсто што је свакако успех.    

Поларна светлост привлачи туристе

Експерт за путовања из познате руске туристичке агенције „Руска октрића“ Ксенија Рупцова наводи да је највеће интересовање туриста за посматрање поларне светлости.

Поларна светлост, саонице с јеленима – арктички туризам све популарнији у Русији

„Поларна светлост је фасцинација која привлачи странце, највише Кинезе, мада су и Руси постали заинтересовани. Поларна светлост се може видети на Кољском полуострву, у Мурманску и у осталим деловима крајњег севера Русије. Присутна је од краја августа до краја марта. Све зависи од временских услова: потребно је ведро небо и нагла промена температуре“, рекла је Рупцова за Спутњик.

На Кољском полуострву организују се туре током читаве године: зими су то туре на моторним санкама, а лети на четвороточкашима и пешачке туре. Овај регион се може посетити у било које доба године. Рупцова истиче да је популарно и подручје Ненеције (аутономни округ на простору Северозападног федералног округа у европском делу Русије) које је посећеније зими, јер у летњем периоду мало ко иде тамо због мушица. Овде туристи имају прилику да се упознају са животом одгајивача северних јелена, да се провозају на саоницама јелена и да се окушају у лову рибе под ледом.

Поларна светлост, саонице с јеленима – арктички туризам све популарнији у Русији

Цена поларног путовања

Када је реч о цени и трајању путовања, Рупцова истиче да све зависи од регије.

„Ненецију можете посетити на четири дана за најмање 45 000 рубаља (612 евра). Посета Кољском полуострву могућа је за 85 000 (1156 евра) рубаља на четири дана. Доста тога зависи и од програма, да ли су укључени четвороточкаши, да ли сте смештени у луксузном кампу (тзв. глемпингу) или негде друго“, објашњава Рупцова.

Она је додала да посебна одећа није потребна, јер екипа туристичке агенције увек обезбеђује све што је неопходно за такве услове, а то су: панталоне за снег, јакне, кациге, рукавице, заштитна опрема за вожњу на четвороточкашу и остало.

 

Коментар