Малени црв који једе пластику и лучи алкохол доспео у руке научника

Способност црва да грицкају полиетилен и луче гликол потиче од специфичних бактерија које се налазе у њиховим цревима.
Sputnik

Истраживачи са Универзитета Брандон у Канади постигли су напредак у разумевању природе малог црва који очигледно може да опстане на „дијети“ од пластике, преноси Форбс.

Магазин наводи да сићушно створење, познато као „воштани црв“, дошао је у средиште пажње 2017. године, када су научници установили да би ова врста глиста, која иначе живи у кошницама и једе восак, могла постати одговор на бар неке аспекте проблема са загађењем животне средине са којима се човечанство суочава у данашње време. Наиме, ова врста глиста има способност да једе полиетилен - врсту пластике која се обично користи у амбалажи попут пластичних кеса, и јако споро се разграђује.

Овог пута истраживачки тим је утврдио да је око 60 воштаних црва успело да поједе више од 30 квадратних центиметара пластичне кесе за мање од недељу дана, излучујући гликол, „облик алкохола“, током процеса.

Црви су очигледно способни да изврше такав подвиг захваљујући специфичним бактеријама које се налазе у њиховим цревима.

„Оно што наше истраживање покушава да открије је како воштани црв и бактерије у његовим цревима заједно раде како би омогућили тако ефикасну разградњу пластике. Једном када то схватимо можемо да употребимо те информације како бисмо осмислили боље алате за уклањање пластике из нашег окружења“ , рекао је др Брајан Касон, један од аутора нове студије.

Др Касон и његов колега и коаутор студије, др Кристоф  Лемоин желе да додатно испитају везу између црва и њихових цревних бактерија како би боље разумели „синергију“ којом се „убрзава разградња пластике“, рекао је Лемоин.

Коментар