Према подацима од 6.03 по средњоевропском времену, мајски фјучерс марке „Брент“ порастао је за 7,33 одсто, на 36,88 америчких долара по барелу, а априлски фјучерси „ВТИ“ – за 6,91 одсто, на 33,28 долара по барелу. У понедељак је пад котација достигао 30 одсто. За „Брент“ је то био највећи дневни пад од 1991. године.
Оштар пад узрокован је неизвесношћу око производње сировина у земљама ОПЕК+ након што земље-учеснице споразума у петак 6. марта нису успеле да се договоре ни о промени параметара споразума ни о његовом продужењу.
Као резултат тога, од 1. априла ниједна од чланица ранијег савеза неће имати обавезе да ограничи производњу, а Саудијска Арабија је, према медијским извештајима, објавила да намерава да је повећа и снизи цене нафте.
Други ризик за тржиште нафте остаје ширење коронавируса у свету, пошто карантенске мере повезане са болешћу негативно утичу на производњу, туризам и ланац снабдевања. Аналитичари страхују да би коронавирус могао да обузда глобални економски раст, што ће утицати на потражњу за нафтом.
Прочитајте још:
- Црни понедељак за црно злато: Највећи пад цена нафте у три деценије
- Највећи пад цене нафте за последње три деценије