„Петорка” Савета безбедности УН потврдила приврженост неширењу нуклеарног оружја

Пет сталних чланица Савета безбедности УН – Русија, Кина, САД, Француска и Велика Британија потврдиле су приврженост одредбама Споразума о неширењу нуклеарног наоружања и преговорима у области нуклеарног разоружавања у циљу једнаке безбедности за све, пише у заједничком саопштењу министара иностраних послова тих земаља.
Sputnik
„Споразум о неширењу нуклеарног наоружања је ступио на снагу 5. марта 1970. године. Данас, 50 година касније, обележавамо непроцењив допринос тог историјског споразума безбедности и просперитету свих светских земаља и народа. Поново потврђујемо нашу приврженост свим одредбама овог Споразума”, пише у документу објављеном на сајту руске дипломатске службе.

Како се наводи у документу, овај Споразум је поставио неопходну основу међународним напорима у спречавању претње глобалног ширења нуклеарног оружја, која се појавила тих година и присутна је до данас.

Министри су такође потврдили да одлучно подржавају проширење приступа нуклеарној енергији и њеном коришћењу у мирољубиве сврхе.

„Петорка” Савета безбедности УН потврдила приврженост неширењу нуклеарног оружја

У саопштењу се још истиче да је улога Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) нарочито важна у реализацији Споразума о неширењу нуклеарног наоружања, те да се стране обавезују да ће и даље пружати пуну подршку организацији и позивају и друге земље да следе њихов пример.

„У складу са Споразумом о неширењу нуклеарног наоружања остајемо привржени вођењу преговора у духу добре воље за спровођење ефикасних мера у области нуклеарног разоружања, као и споразуму о општем и потпуном разоружавању под строгом међународном контролом. Подржавамо крајњи циљ – стварање света без нуклеарног оружја са подједнаком безбедношћу за све. Доприносећи смањивању напетости у међународним односима и стварању услова за стабилност, безбедност и узајамно поверење међу земљама, овај споразум даје важан допринос нуклеарном разоружавању“, истакнуто је у саопштењу.

Према речима учесника, успех споразума није био унапред предодређен, нити је у будућности загарантован.

„Успех Споразума зависи од наших усклађених и доследних напора да га испунимо, да се осигурају све неопходне гаранције, али и да се усагласе реакције на потенцијално нове изазове. Чак и у јеку Хладног рата, наши претходници су допринели заједничкој безбедности и просперитету. Данас се обавезујемо да ћемо очувати и ојачати то наслеђе за будуће генерације“, закључује се у документу.

Историја Споразума

Споразум о неширењу нуклеарног наоружања је мултилатерални споразум, који је на снази од 1970. године је усмерен на ограничење ширења нуклеарног наоружања. Од тада се 191 држава придружила овом споразуму.

У складу са Споразумом, државе које не поседују нуклеарно оружје су се обавезале да га неће ни поседовати, а државе које поседују нуклеарни потенцијал су се обавезале да ће се разоружати.

Истовремено, све државе имају право приступа нуклеарним технологијама у мирољубиве сврхе уз одређене гаранције.

 

 

Коментар