„Нафтна тржишта се налазе под утицајем негативних догађаја, као што су пандемија коронавируса и одлука земаља Организације извозника нафте да се повуку из споразума о смањењу производње. У вези с тим желео бих да нагласим да ми нисмо били иницијатори повлачења из овог споразума”, нагласио је Мишустин.
Према његовим речима, Москва је, насупрот, предложила да се постојећи споразум продужинајмање до краја другог квартала или на годину дана, између осталог и да се не би компликовала ситуација с ширењем коронавируса.
„Наш став је био апсолутно проверен и оправдан, јер се потражња за енергентима већ смањила због успоравања светске економије и смањења обима међународне трговине”, изјавио је Мишустин.
Поред тога, како наводи руски званичник, ниске цене нафте и слабљење рубље стварају не само ризике, већ и могућности за руску економију.
„Оне су, пре свега, повезане с програмима замене увоза. То је већ дало своје резултате. Сада радимо на додатним мерама продубљивања замене увоза у индустрији, пољопривреди, а проширујемо и могућности извоза високотехнолошких производа”, истакао је руски премијер.
Подсетимо, чланице ОПЕК+ прошле недеље нису се договориле ни о измени параметара споразума, ни о његовом продужењу. Због тога је дошло до великих промена на нафтном тржишту, а у понедељак су цене нафте пале и 30 одсто.
Споразум ОПЕК плус
Споразум ОПЕК-а и земаља изван те организације (ОПЕК плус) о смањењу производње нафте на снази је од почетка 2017. године. Споразум се више пута продуживао, а услови се мењали. До краја 2019. године споразум је предвиђао смањење производње за 1,2 милиона барела дневно у односу на ниво из октобра 2018. године, а за текући квартал Савез је смањио производњу нафте за 1,7 милиона барела.
Како је раније подсетио руски министар енергетике Александар Новак, постојећи споразум истиче 1. априла 2020.године.