Њих двојица су за италијански лист „Коријера дела сера“ открили како им је то пошло за руком, преносе „Вечерње новости“
Мушкарац (38) је на одељење интезивне неге у врло озбиљном стању завршио 20. фебруара, али до 9. марта више није требало да има интубацијску цев за дисање и опоравља се.
„Вирус корона може озбиљно утицати и на најмлађе. Млади имају више оружја за борбу против вируса: третман ‘оживљавања’ који укључује шок-терапије коктелима антивирусних лекова, антибиотицима и, експериментално, онима које се користе за лечење ХИВ-а, лакше могу поднети они који нису већ физички ослабили“, рекли су лекари.
„Да би лечење било успешно, мора постојати комбинација три чиниоца : терапије којом се одржава виталност (хидратација, вештачко храњење итд.), третмани коктелима експерименталних лекова и одсутност накнадних компликација“, објаснили су.
„Значајан допринос шанси за опоравак даје одсутност других патологија, а то значи да, осим плућа, и други органи добро раде. Код млађих људи лечење је теже ако постоје и компликације у лечењу других органа попут срца, јетре и бубрега“, казали су доктори.
„Критично али стабилно стање добар је знак. Мушкарац је у болници већ три недеље па су лекари успели да схвате ток болести: стање се брзо погоршава, потом следи дуга фаза стабилизације и коначно следи побољшање. Он је сад у јединици постинтензивне неге у Сан Матеу и налази се у фази коју лекари називају ‘одвикавањем’, у којој се шок терапије поступно обустављају. Сам дише и у полусвести је“, наводе даље доктори.
„Он је постао симбол чињенице да се коронавирус може лечити чак и кад је пацијент у врло озбиљном стању“, закључили су.