„Заједнички напори на стварању лунарне базе су једна од разматраних могућност сарадње. Русија и Кина разматрају различите облике кооперације – изградњу заједничке или две суседне базе. Ниво интеграције подложан је даљим дискусијама“, рекао је извор.
Две свемирске корпорације потписале су и уговор о координацији руске мисије Орбита луна ресурс-1 (Луна-26) и кинеске мисије за истраживање поларне области Месеца Чанг'е-7.
Према „Роскосмосу“ споразуми такође предвиђају заједничке свемирске експерименте и омогућују Русији и Кини да међусобно инсталирају научну опрему на лунарним мисијама.
Штавише, Москва и Пекинг разматрали су могућност слетања руског свемирског брода Луна-26 на кинеске станице на Месецу.
Шеф „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин изјавио је раније да ће свемирски брод Луна-26 летети на Месец 2024. како би направио мапу и даљински проучавао његову површину. Добијени подаци требало би да помогну одређивању састава лунарне површине.
Кинеска мисија Чанг'е-4 већ делује на тамној страни Месеца. Кина такође планира да испоручи лунарно тло на Земљу у мисијама Чанг'е-5 и Чанг'е-6 а после да почне припреме за лет до Месеца и изградњу прве лунарне станице. Чанг'е -7требало би да спроведе општу студију Месечевог Јужног пола, укључујући терен и копнене форме, а очекује се да ће Чанг'е-8 тестирати неколики кључних технологија на површини Месеца.
ЦНСА је најавила и да намерава да изгради истраживачку станицу на Месечевом Јужном полу и пошаље људску мисију у наредних десет година.