Русија јача одбрану својих граница на Камчатки

На полуострву Камчатка формирају се две противподморничке ударне групе руске морнарице, што ће, сматрају стручњаци, омогућити Русији да ојача сигурност својих граница на том полуострву и ублажи негативне последице ширења америчког војног присуства у азијско-пацифичкој регији. 
Sputnik

Како истичу у Пацифичкој флоти, ове противподморничке ударне групе штитиће поморске комуникације, тражити могуће непријатељске подморнице и патролирати у одређеној зони.

Према речима стручњака, противподморничке ударне групе састоје се од бродова који су намењени за тражење и уништавање подморница противника. У такву групу обично спадају два до четири противподморничка брода специјалне конструкције, разарачи, фрегате и патролни бродови. Да би се повећала борбена стабилност формације, бродови могу имати противракетно или ракетно наоружање

Војни стручњак Иван Коновалов објашњава да се противподморничке групе обично састоје од великих и малих противподморничких бродова уз подршку авијације, пре свега хеликоптера. Међутим, по мишљењу аналитичара, није могуће са сигурношћу предвидети састав ових група. 

„Узимајући у обзир да Русија сада тражи и користи нове приступе у разним сегментима војно-индустријског комплекса, противподморничке групе могу се формирати на врло неочекивани начин“, каже експерт у разговору за РТ.

Према речима Коновалова, најчешће су бродови који улазе у састав ових група опремљени радарским и сонарним системима, као и ракетама и торпедним цевима. 

Са друге стране, војни аналитичар др Константин Сивков истакао је да бродови противподморничких ударних група руске морнарице у случају откривања подморнице потенцијалног непријатеља имају такве борбене способности које омогућавају њено гарантовано уништење.  

 „Међутим, у мирно доба, по правилу, врши се пре свега дугорочни надзор таквих конструкција“, објаснио је експерт. 

Део одбране Камчатке

Како истичу експерти, формирање протиподморничких ударних група руске морнарице је „важан део система безбедности на полуострву Камчатка“.

Према речима Константина Сивкова, ове групе могу решити многе борбене задатке у региону. 

„Један од задатака је да се ракетним подморницама које се налазе у поморској бази на Камчатки обезбеди безбедан излазак у светски океан. Стране подморнице су свуда и могу да буду препрека акцијама Оружаних снага Русије. Противподморничке ракетне групе руске морнарице могу да штите трговачке бродове или да спроводе извиђачке активности у удаљеним пространствима океана“, истакао је Константин Сивков. 

Као део одбране граница Камчатке, Пацифичка флота редовно спроводи и војне вежбе. Конкретно, почетком марта и крајем фебруара, мали противподморнички бродови отворили су артиљеријску ватру на обалске циљеве на Камчатки.  

Авијација такође активно учествује у развоју маневара у овој зони. Тамо се одвијају тактичке вежбе летења ескадриле ловачке авијације, врши се пресретање авиона потенцијалних противника. 

Да би се осигурала безбедност региона, у новембру 2019. године руској морнарици је предата дизел-електрична подморница „Петропавловск-Камчатски“ пројекта 636,3. Она је прва у серији шест таквих бродова који су у изградњи за пацифичку флоту. 

Подсетимо да је уговор о изградњи шест подморница пројекта 636,3 за Пацифичку флоту потписало Министарство одбране Русије и „Адмиралти бродоградилиште“ у септембру 2016. године. Пацифичка флота ће 2020. године добити и нуклеарну подморницу пројекта 885М „Новосибирск“.

Раније, у фебруару 2017. године, Министарство одбране Русије поставило је на Камчатки прву батерију најновијих суперсоничних обалских ракетних система „Бастион“, да би заштитило стратешке ракетне подморнице од бродова потенцијалног противника. 

Безбедност граница

Како аналитичари наглашавају, такве одбрамбене мере руске стране за јачање нивоа безбедности на Камчатки „од посебног су значаја с обзиром на све веће америчко војно присуство у региону.“

Тако су 12. јануара елитне војне јединице САД и Јапана одржале вежбе падобранског десанта, саопштено је на званичној Фејсбук страници америчких копнених трупа у Јапану. Маневри су изведени на полигону Нарасино (префектура Чиба, која се граничи са префектуром Токија). 

Према саопштењу локалних медија, сценарио обуке укључивао је имитацију операције на удаљеном острву у Источно-кинеском мору, које је заробио условни непријатељ.  

У вежбама је учествовала прва падобранска бригада копнених снага Јапана која броји око две хиљаде људи и јединице америчких специјалних снага које су пребачене са јужног острва Окинава.  

Поред тога, крајем августа Одељење за одбрамбену сарадњу и безбедност Министарства одбране САД саопштило је да Вашингтон хоће да прода Јапану 73 ракете-пресретаче за 3,29 милијарди долара. У министарству су истакли да овај договор има за циљ јачање националне безбедности САД захваљујући повећању одбрамбених способности „важног савезника“ у азијско-пацифичкој регији. 

По мишљењу Коновалова, САД намерно проширује своје присуство у азијско-пацифичкој регији, да би тамо створиле додатне тензије. 

„Азијско-пацифичка регија је зона интереса Сједињених Држава. Штавише, Вашингтон сматра да у њен састав улазе Охотско море и Камчатка. А Јапан у том контексту делује као велика плутајућа војна база за америчку страну“, закључује аналитичар.  
Коментар