Зауставите хакере: Што пре осигурајте свој Џимејл рачун кроз ова четири корака

Од банковних извода до личних порука, чак и многих захтева за ресетовање лозинки, ваш Џимејл рачун обилује личним подацима. Када би било ко непознат дошао у њихов посед, могао би приступити и остатку вашег интернет идентитета, пише „Си нет“, преноси „Кликс“. 
Sputnik

 

Уместо да се само надате да хакери неће изабрати баш вас, издвојите 10 минута и осигурајте свој рачун управо сада.

1. Користите јачу лозинку

Свако је понекад користио исту стару лозинку коју је добро запамтио на више различитих места. Међутим, понављање исте лозинке права је позивница за хакере. Све што је потребно учинити је пронаћи слабу тачку на једној страници и докопати се ваше лозинке, а потом ће покушати њом приступити и разним другим страницама.

Време је ојачате своју лозинку. Користите уникатне, дуге или произвољно генерисане лозинке за сваки рачун који имате. Памћење ових лозинки је једноставно када користите „пасворд менаџер“.

Масовни надзор: Сноуден објаснио како нас „паметни“ телефони шпијунирају и како то спречити

Како бисте променили лозинку, идите на Џимејл, у горњем десном углу изаберите опцију Налог, а затим Security, кликните на Password у делу Signing in to Google. Верифкујте своју тренутну лозинку, затим упишите нову и кликните Change.

2. Верификација у два корака

Када ова опција није активирана, хакерима је довољна само ваша лозинка како би приступили вашем Гугл налогу, а ту спадају и Јутјуб, Џимејл, Гугл пеј… С верификацијом у два корака, хакерима је потребна ваша лозинка, али и произвољно генерисан шестоцифрени број који се шаље на ваш мобилни телефон.

Све поставке врше се на одељку Security у опцији 2-Step verification, где можете изабрати методу којом ћете примати код.

3. Проверите унесене методе заштите

Вероватно је прошло много времена откад сте се регистрoвали на Џимејл и можда сте од тада променили број телефона или обрисали стари е-мејл који сте некад користили, а који је означен као резервни у случају да морате вратити украдени рачун. Због тога је паметно проверити ове податке, јер ће Гугл управо њих користити у случају да је нужно потврдити ваш идентитет.

У делу Recovery phone, Recovery email и Security question можете ажурирати податке.

4. Проверите активност рачуна

Постоји могућност да је неки хакер (или бивша девојка или момак) приступио вашем рачуну, а да ви то не знате. Како бисте ово проверили, улогујте се на рачун и потражите дно стране. Видећете линију на којој пише Last account activity.

На крају линије, кликните на Details како бисте видели када, како и с које локације је приступљено вашем рачуну. Ако уочите било какву сумњиву активност, кликните на Sign out of all other Gmail web sessions и одмах промените лозинку.

Прочитајте и:

Коментар