Захарова: Покушаји нарушавања стабилности на Криму осуђени на пропаст

Сваки покушај кршења друштвено-политичке стабилности на Криму осуђени су на пропаст, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова поводом шесте годишњице поновног уједињења полуострва с Русијом.
Sputnik
„Покушаји изолације Крима се настављају, али нашим противницима постаје све теже да прате ову политику“, рекла је Захарова.

Такође истиче да је 2019. године на Криму и у Севастопољу успешно одржано више од 70 значајних међународних догађаја. Пети Међународни економски форум у Јалти, који се претворио у ефикасну платформу за демонстрирање инвестиционих могућности Крима окупио је рекордан број учесника – 4,5 хиљаде људи из 89 држава света. 

„Бројни страни гости који долазе на полуострво имају прилику да објективно процене напоре савезног центра и регионалних власти на побољшању квалитета живота Кримљана, консолидације међуверског мира и заштити права националних мањина“, додала је она.

Захрова је такође истакла да је на изборима за Државни савет Крима 8. септембра 2019. године Законодавна скупштина Севастопоља и 265 општинских савета обезбедила потпуни континуитет власти. Заступљеност у кримских Татара међу одборницима повећала се 2,5 пута.

„Анкете јавног мњења спроведене на полуострву убедљиво потврђују позитивну атмосферу међуетничких и међуверских односа. С обзиром на то, сви покушаји да се наруши друштвено-политичка стабилност на Криму осуђени су на пропаст“, закључила је портпаролка Министарства спољних послова.

Присаједињење Крима Русији

Крим је постао део Русије у марту 2014. након референдума одржаног након државног преврата у Кијеву. За уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Републике Крим и 95,6 одсто становника Севастопоља. Према речима председника Русије Владимира Путина, питање Крима је „коначно затворено“.

Украјина и даље сматра Крим својом привремено окупираном територијом.

Коментар