Русија подржава укидање санкција Сирији

Русија подржава захтев Сирије за укидање санкција, јер ширење коронавируса у Сирији може довести до катастрофе, изјавио је члан одбора Државне думе Русије за међународна питања Сергеј Железњак.
Sputnik
„Захтев сиријских власти за укидање санкција од стране западних земаља је основан и морао би бити испуњен. Нема сумње да због терористичких напада и тешке хуманитарне ситуације, ширење вируса у земљи измученој ратом, с нарушеном економијом и социјалном сфером може представљати катастрофу. Истовремено, треба имати у виду да ће се одсуство неопходних напора за спречавање пораста заражених у свакој појединачној држави негативно одразити на укупну ситуацију с пандемијом у региону и у свету”, нагласио је Железњак.

Руски посланик у Думи је истакао да ће моментални престанак спољне економске блокаде омогућити сиријским властима да снаге и средства усмере на спречавање ширења епидемије.

Поред тога, Железњак је додао да је Русија успела да се адаптира на ситуацију санкционог рата и да користи режим санкција за развој сопствене производње и трагања за тачкама економског раста.

„Свет се суочио с заједничком несрећом у борби против које треба одбацити све расправе, политичке амбиције, обуставити санкције и незаконита ограничења да би се максималан број људи заштитио од болести”, закључио је Железњак.

Подсетимо, претходно су сиријске власти позвале међународну заједницу да предузме мере и због пандемије коронавируса моментално укине санкције Запада Сирији.

Пандемија коронавируса у свету и Сирији

Светска здравствена организација 11. марта прогласила је епидемију новог коронавируса за пандемију. Први случајеви заразе овим коронавирусом забележени су крајем 2019. у Кини. Према најновијим подацима у више од 150 земаља света заражено је више од 230 хиљада људи, више од 86 хиљада се опоравило, а више од девет хиљада је умрло.

Русија подржава укидање санкција Сирији

Тренутно у Сирији није регистрован ниједан случај заразе коронавирусом. У оквиру превентивних мера сиријска влада је увела читав низ строгих ограничења, укључујући обуставу авио-саобраћаја са свим земљама у којима су регистровани случајеви заразе, а затворена је и копнена граница са Либаном. У целој земљи су затворено ресторани, кафићи, музеји, као и сва места масовног окупљања. Такође, скраћено раде и државне установе, укључујући министарства и судове.

Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији коронавируса КОВИД-19.

 

Коментар