Снимак и фотографије храма Спутњику је уступио новинар Саша Косановић. Он је у цркви затекао митрополита загребачко-љубљанског Порфирија који је стигао у храм одмах након земљотреса.
Највећу видљиву штету претпеле су вредне фреске.
Преображењска црква у Загребу подигнута је на месту старе богомоље 1866. године, више пута је обнављана, а круну на последње радове ставио је 2007. народни уметник Русије, академик Николај Мухин, који тренутно води радове на иконописању Храма Светог Саве у Београду.
Међу свештеницима и члановима њихових породица нема повређених, али је црква преживела значајна оштећења.
Mитрополит Порфиријe: Никада једно искушење не долази само
"У овом тренуту када се читав свет хвата у коштац са коронавирусом, Загреб је данас, у јутарњим часовима, доживео и земљотрес. Колико је мени до сада познато нема пострадалих међу нашим верницима, али свавако постоје велика оштећења на зградама које поседује наша Митрополија, изјавио је Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије.
-Пре свега, велика оштећења постоје на нашем Саборном храму на Цветном тргу у Загребу. Она су доста велика, а пoстоји бојазан да су још већа када будемо видели какава је статичка ситуација на храму. Иначе, храм спада у прву категорију заштите споменика културе Хртватске. Храм је, као и католичка катедрала у Загребу, дело аустријског архитекте Хермана Болеа, док је живопис рад познатог руског иконописца Александра Мухина, који тренутно предводи радове украшавања ентеријера храма Светог Саве у Београду, истакао и је Митрополит и поручио:
-Овом приликом, ја се обраћам свим нашим верницима и уопште људима који имају било какву потребу везану за корона вирус или за последице јутрошњег земљотреса да нам се обрате, да се обрате нашим свештеницима, а ми ћемо колико су то наше моћи учинити све да им помогнемо. Верујемо да нас Бог не оставља и да нас на овај начин призива к Себи. Сигруно је да никада искушњења нису већа од духовних снага које ми као људи носимо, поготову ако смо солидарни и ако функционишемо као заједница.