Да ли брак може да преживи изолацију?

Чак и они који имају срећан и стабилан брак, могу доћи у проблем током самоизолације због тога што су све време усмерени на свог партнера.
Sputnik

Већина је осуђена да у малом простору борави са својим супружником с којим треба ускладити пословни и приватни живот 24 сата седам дана у недељи, што може бити рецепт за катастрофу и евентуално развод, преноси портал Кликс и наводи савете стручњака који могу помоћи.

1. Комуницирајте што више

Тајна сваког успешног односа је у комуникацији. Породични и брачни терапеут из Колорада каже да није важно толико како партнери комуницирају у изолацији, него да је важно да се труде комуницирати.

„Највећи проблем с којим сам се суочила је када оба партнера гледају на оно што се догађа другим очима – једна особа мисли да се све руши, а друга да су ствари преувеличане. Када људи имају другачије перспективе, имају и другачији став о ономе што се треба направити, а једини начин да се ово преброди јесте комуникација“, каже терапеут из Колорада Мишел Вејнер Дејвис.

2. Дајте једно другом простора

Рад од куће може бити посебан проблем за парове који живе у малим домовима јер се могу осетити као да им је угрожен лични простор.

Зато многи стручњаци саветују да људи требају схватити важност времена које проводе сами са собом.

„Важно је да парови знају припадају ли у категорију људи којима је потребан партнер како би средили своје емоције или у категорију оних који то регулишу сами. Ако знате да ваш партнер жели сам да регулише своје емоције, не треба да покушавате да радите на томе с њим, него да га пустите да се сам позабави тиме“, каже Алев Атес-Барлас, терапеут из Њујорка.

Он каже да би најбољи начин да пребродите напетост између вас и партнера могао бити да медитирате или да ставите слушалице и да се претварате као да сте сами.

3. Реците једно другом шта вам смета

Заједнички рад од куће могао би од вашег партнера направити имагинарног колегу који је крив за све.

Александра Фондрен је то прочитала на друштвеној мрежи Твитер и одмах је са својим супругом разговарала о томе шта им смета од поступака оног другог.

Да ли брак може да преживи изолацију?

4. Установите рутине

Нико се још није сасвим прилагодио новим околностима у којима смо се нашли због пандемије. Због тога Ли Милер, брачни и породични терапеут из Лос Анђелеса, саветује да би било мудро створити нове рутине које ће свакодневном животу дати смисао. Посебно је важно да одредите ко ће шта радити током дана: ко ће кувати, ко ће чистити, ко се јављати на телефон и слично.

„Ово није ни близу типичној ситуацији, што значи да постоје бројне улоге око којих би се партнери требали договорити и придржавати током рада од куће. Јако је важно одредити и време да седну и попричају о очекивањима које имају једно од другом током ових времена“, каже Милер.

5. Не инсистирајте на сексу

Према речима Бритни Блер, клиничког психолога и сексуалног терапеута из Северне Калифорније, сексуална жеља у време коронавируса може бити мања, јер стрес смањује либидо код 85 посто људи.

„Нормално је да имате мању жељу за сексом током овог раздобља. Ако сте међу 15 одсто људи који нису под стресом, треба да имате на уму да ваш партнер навероватније јесте“, каже Блер и додаје да се то догађа свим паровима, али да у оваквим ситуацијама може трајати дуже него обично.

Немојте присиљавати свог партнера на секс, а ако вас партнер присиљава на секс, објасните му што је проблем да се не би осећао одбачено након одбијања.

6. Концентрирајте се на мале ствари

Ако сте склони паници, најбоље би било да свој фокус помакните на мале ствари, јер ће паника додатно погоршати ваш однос с партнером. Уместо да експлодирате, удахните дубоко и размишљајте о нечему другом, као на пример о стварима које волите код свог супруга.

Сетите се што сте радили заједно пре изолације и покушајте то да радите и сад. Каткад и мали гестови могу значити много.

7. Ако сте угрожени

Постоји могућност да се у изолацији појача тензија између супружника и да дође до породичног насиља. У том случају не требате да трпите, него да се обавестите на који начин се можете извући из такве ситуације. Карантин није важнији од вашег здравља. Полиција и друге хитне службе раде као и раније, па би требало да се обратите надлежној служби позивом.

Прочитајте још:

Коментар