Откривена прва озонска рупа изнад Арктика

Немачки научник тврди да је открио прву рупу у озонском омотачу изнад Северног пола.
Sputnik

У посљедње две недеље дебљина озонског омотача на Арктику била је испод дебљине озонског омотача на Антарктику, где се налази озонска рупа, изјавио је Маркус Рекс, шеф одсека за атмосферску физику на Институту Алфред-Вегенер.

„У зонама где је дебљина озонског омотача на максимуму, губитак је око 90 одсто“, казао је Рекс.

Реч је о подручју које је три пута веће од Гренланда. Свеукупно је губитком озона захваћено подручје од 20 милиона квадратних километара или 10 пута веће од површине Гренланда. Према Рексу, до тога је дошло због изузетно јаког поларног вртлога ове зиме и ниских температура у стратосфери, где је смештен озонски омотач.

„Тренутно су те ваздушне масе још увек накупљене изнад Арктика и зато се људи у Европи не морају бринути да ће брже него иначе изгорети на сунцу. Могуће је да ће те ваудушне масе у априлу отплутати са средњег Арктика према Европи“, појаснио је научник.

Производња хлорофлуороугљеника, скупа једињења који оштећују озонски омотач, забрањена је пре неколико година и без те забране би озонски омотач био у још горем стању.

Међутим, додаје Рекс, те твари имају велико време задржавања.

Изгледа да се озонска рупа изнад Антарктика, откривена 1985. Године, после чега је договорен Монтреалски протокол и постепена забрана хлорофлуороугљеника, полако затвара. Прошле године била је најмања у протеклих 30 година, преноси хрватски портал „Индекс“.

Коментар