Јавни сервис Црне Горе одбио захтев Митрополије за пренос богослужења

Јавни сервис одбио је захтев Митрополије црногорско-приморске и епархија будимљанско-никшићке и милешевске да преко тв екрана преноси богослужења ради духовног укрјепљења верника у периоду Васкршњег поста док траје мера Владе да се верски обреди могу обављати исључиво без присуства грађана, саопштила је Митрополија Црногорско-приморска.
Sputnik

У одговору на захтев Митрополије Божидар Шундић, генерални директор РТЦГ, истиче да Јавни сервис „у овом тренутку нема продукционе ни кадровске капацитете, да мимо информативног програма, реализује и производи додатне програмске садржаје”.

Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка, као и Епархија милешевска, пре три дана, 23. марта, поступајући по мерама Владе која је оценила да верски скупови у овом тренутку представљају „највећи епидемиолошки ризик“, своја богослужења врше без присуства верног народа.

Православна црква у Црној Гори је и ту одлуку Владе, као и све пређашње, испоштовала, иако је става да су такве одлуке, као и начин на који се доносе, макар биле и привременог карактера, штетне јер су једностране, донете без консултација са Црквом“, наводи Митрополија.

„'Сматрали смо и сматрамо да се јединство и поверење које нам је данас најпотребније, не стичу претњама и демонстрацијом силе, него спремношћу да се чујемо и разумемо. Нажалост, и овог пута је то изостало', констатовано је тада у саопштењу којим је Митрополија са другим епархијама у Црној Гори, примила к знању меру којом се верницима забрањује да присуствују богослужењима“, наводи се у саопштењу.

Митрополија подсећа да се обратила Јавном сервису, али и Националном координационом телу, Влади и Скупштини Црне Горе да посредују према РТЦГ, како би се „одвојио простор и време њеног програма, да духовну и моралну жеђ за литургијским садржајем из црногорских цркава и манастира, верујући људи утоле пратећи богослужења путем телевизијских екрана”.

„Верујемо да би ове молитве, и на овакав начин пренешене, ободриле дух народа и донекле надоместиле његову потребу за духовним здрављем. У супротном, оставља се простор за оправдану сумњу да Влада и ову ситуацију користи да преко својих одлука и себи блиских медија настави са понижавањем и сатанизовањем Цркве и православних верника оптужујући их до јуче за рушење државе а данас за главног кривца за ширење вируса, пренебрегавајући чињеницу да се ова зараза у граду Вухану већински атеистичке Кине и северу већински католичке Италије свакако није ширила причешћивањем у православним храмовима”, стоји у саопштењу Митрополије црногорско-приморске и епархија будимљанско-никшићке и милешевске од 23. марта.
Коментар