Бундестаг позива да се Русији укину санкције: То је манифестација здравог разума

Посланик Државне думе Руслан Балбек оценио је изјаву немачког посланика Робија Шлунда о укидању санкцијама Русији као манифестацију здравог разума и истакао да се у светлу глобалне претње изазване пандемијом вируса корона јасно види да евроатлантска солидарност не постоји.
Sputnik
„Одустајање од санкција је лична ствар било које државе. Тренутна претња пандемије вируса корона је показала да не постоји никаква колективна евроатлантска солидарност и да се ради само по принципу 'сваки човек за себе'. С тим у вези, изјава немачког посланика резултат је здравог разума“, истакао је Балбек.

Он је истакао да је свет увек био уједињен када је постојала велика спољна претња, те је стога Шлунд позвао Бундестаг да се придружи ономе „чему нас учи историја“.

Раније је шеф партије „Алтернатива за Немачку“ и посланик Бундестага Роби Шлунд назвао антируске рестриктивне мере апсурдним и изјавио да их треба хитно укинути.

Недавно се и асоцијација италијанских адвоката заложила против проширења и продужетка антируских санкција у светлу погоршања ситуације везане за пандемију. Шеф те организације Алесандро Тирели истакао је да се противи санкцијама, њиховом пооштравању и отежавању трговинских и политичких односа са Русијом. 

С тим у вези, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Москва не рачуна на то да ће јој бити укинуте санкције у замену за то што је указала помоћ Италији у борби против пандемије коронавируса и да то би било апсурдно.

Свету потребна солидарност

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш упутио је раније лидерима Г20 писмо и апеловао на њих да због пандемије ковид-19 покажу солидарност и укину санкције које отежавају испоруку медицинских средстава, лекова и свих других неопходних ствари најугроженијима.

Иницијативу је показао и председник Русије Владимир Путин, те је у четвртак позвао лидере Г20 да уведу мораторијум на различита ограничења за земље које су највише погођене вирусом корона.

Подсетимо, у четвртак је одржан први у историји виртуелни самит Групе 20 најразвијенијих земаља (Г20) посвећен мерама борбе против пандемије коронавируса. Он је подразумевао да лидери свих 20 земаља учествују у онлајн конференцији из својих канцеларија уз симултане преводиоце.

Светска здравствена организација прогласила је 11. марта епидемију новог вируса корона за пандемију. Према најновијим подацима, у свету је заражено више од 490.000 људи, од којих је више од 22.000 умрло.

Пратите на Спутњику најновије информације о пандемији вируса корона ковид-19.

Коментар