„Поново апелујемо на укидање једностраних незаконитих санкција, које се у актуелним условима епидемије претварају у инструмент геноцида. Сада, када је економији Венецеуеле, која је угушена ограничењима, хитно потребна помоћ, блокирање испорука хране и лекова у земљу, ограничење приступа државним средствима на рачунима у страним банкама доводи у опасност хиљаде људских живота“, истакла је Захарова.
Оптужбе на рачун Мадура — апсурдне
Она се такође осврнула и на оптужбе Сједињених Америчких Држава против венецуеланског председника Николаса Мадура о његовој наводној умешаности у трговину наркотицима.
„Били смо изненађени када смо сазнали да генерални тужилац САД оптужује руководство Венецуеле за директно учешће у међународној трговини наркотицима. Пратећи идеју о свргавању законите власти у Венецуели, што нико није ни скривао, америчко законодавство обећало је огромну своту за информације које би наводно помогле у хапшењу председника Мадура и других чланова венецуеланског руководства. Такве оптужбе су просто апсурдне, страшне“, истакла је Захарова.
Русија ће наставити да помаже Венецуели
Захарова је нагласила да ће Русија наставити да помаже Венецуели и када је реч о ситиацији са вирусом корона.
„Русија ће наставити да помаже Венецуели, укључујући и нормализацију санитарно-епидемиолошке ситуације. Ове седмице је у Каракас испоручена прва партија од 10.000 тестова за дијагностиковање вируса корона", нагласила је она.
Раније је Министарство правде САД оптужило је председника Венецуеле Николаса Мадура и још неколико представника руководства те земље за умешаност у трговину дрогом, а Стејт департмент је за информације о Мадуровој умешаности понудио награду од 15 милиона долара.
Ситуација у Венецуели
Подсетимо, након што су почетком 2019. године у Венецуели започели масовни протести против легитимног председника земље Николаса Мадура, амерички државни секретар Мајк Помпео је изјавио да Вашингтон више неће признавати власт на челу са Мадуром, који је са своје стране објавио прекид дипломатских односа са Вашингтоном.
Поред тога, америчке власти су поред неколико других земаља подржале Хуана Гваида, председника Националне скупштине, коју контролише опозиција, а који се два пута проглашавао за „привременог председника“. Другу „заклетву“ положио је овог јануара.